چگونگی ایجاد ساختار سایت مناسب برای افزایش SEO

بخش: خانه بهینه سازی موتورهای جستجوگر 1825 بار مشاهده شده پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶ 0 نظر ارسال شده
چگونگی ایجاد ساختار سایت مناسب برای افزایش SEO

هر چه قدر ساختار سایت شما بهتر باشد، شانس شما برای داشتن رتبه بالاتر در موتورهای جستجو بیش تر است. هر وب سایت دارای "ساختار یا structure " است. این ساختار می تواند به شکل ساختاری دقیق و ساده بوده و یا در میان صفحات دارای ناهماهنگی باشد. اگر ساختار سایت خود را به صورت آگاهانه و دقیق ایجاد کنید، سایتی دارای برتری در جستجو را به دست می آورید. 

در این مقاله، بعضی از بهترین توصیه ها در ایجاد یک ساختار سایت قدرتمند را برایتان به اشتراک می گذارم. راهنمایی های زیر به شما در ایجاد یک سایت با ویژگی های جذابیت برای کاربران ، خزیدن و ایندکس شدن توسط عنکبوت و ارائه بهترین لیست و رتبه بندی SERP کمک می کند.

 

چرا ساختار سایت مهم است

در طول سال ها با صدها مشتری کار کرده ام، اما از اینکه ساختار سایت نادیده گرفته می شود، متعجب هستم. از یک طرف، این امر یکی از مهمترین جنبه های عملکرد سئو در سایت است، اما از سوی دیگر، تعداد اندکی از مدیران وب سایت و صاحبان سایت منظور ساختار سایت و بهبود SEO را به درستی فهمیده اند.

قصد دارم در رابطه با برخی از دلایل مهم بودن ساختار سایت صحبت کنم و سپس به چگونگی درک ساخت ساختار SEO سایت شما بپردازم.

 

یک ساختار سایت خوب به معنی یک تجربه کاربری عالی است.

هنگامی که رنگ ها، فونت ها، کرنینگ ، گرافیک، تصاویر و فضای سفید را بردارید، طراحی سایت خوب تنها در مورد ساختار عالی آن می باشد. 

ذهن انسان خواستار تعادل شناختی است، توانایی منطقی قرار دادن قطعات، پیدا کردن موارد مورد انتظار و یافتن آنچه در جستجویش می باشند. بنابراین، ساختار قوی و منطقی سایت به طور شناختی برای کاربران رضایت بخش است.

همانطور که می دانید، هر چه تجربه سایت را برای کاربران ، لذت بخش تر کنید، موتور جستجو نیز  سایت شما را بیش تر در نظر می گیرد. الگوریتم گوگل از اطلاعات جستجوگرها برای رتبه بندی سایت شما استفاده می کند. اگر سایت شما CTR های ضعیف و زمان کم نگهداری داشته باشد، در عملکرد SERPs نیز موقعیت خوبی نخواهد داشت. در مقابل، زمانی که یک کاربر سایتی را که دوست دارد پیدا کند - یعنی یک سایت با ساختار عالی – از آن خارج نمی شوند و مدت بیش تری را در آن سایت می مانند. یک ساختار سایت دقیق می تواند میزان بریدگی را کاهش دهد و نرخ خروج (Bounce rate) را کاهش دهد، که هر دو باعث بهبود رتبه بندی می شوند.

یک ساختار سایت خوب، سایت شما را به  لینک های سایت یا اصطلاحا sitelinks مجهز می کند.

Sitelinks یک فرمت لیست در SERPs است که صفحه اصلی سایت شما را همراه با چندین لینک داخلی که در زیر نشان داده شده نمایش می دهد. حتما قبلا آنها را دیده اید.

softskill search console

Sitelinks یک مزیت بزرگ SEO است. آنها قابلیت انتقال سایت را افزایش داده و کاربران را به اطلاعات مربوطه مرتبط تر می کنند، همچنین باعث افزایش اعتبار نام تجاری شما و اعتماد کاربران می شوند و به گونه ای به شما استفاده از SERPs به نفع خود، افزایش میزان کلیک و کاهش کانال تبدیل می شوند.

اساسا Sitelinks عالی است. اما چگونه Sitelinks داشته باشید؟ به سادگی به Google Webmaster Tools نمی روید تا با پر کردن چندین فیلد آن ها را بدست آورید، همچنین نمی توانید یک درخواست Sitelinks را نیز منتشر کنید. در عوض، الگوریتم گوگل به طور خودکار وب سایت ها را به Sitelinks مجهز می کند و این کار را بر اساس ساختار سایت عالی انجام می دهند.

اگر دارای ساختار سایت ضعیفی باشید، ممکن است سایت شما هرگز Sitelinks را دریافت نکند. عدم وجود Sitelinks می تواند برای سایت شما هزینه ترافیک هدفمندتر، CTR بالاتر و افزایش تبدیل را به همراه داشته باشد.

یک ساختار خوب به معنی خزیدن بهتر است.

خزنده های وب مانند Googlebot عمل خزیدن را در ساختار وب سایت انجام می دهند. هدف آنها فهرست کردن محتوا است تا نتایج بدست آمده را در نتایج جستجو نمایش دهند. هر چه ساختار سایت شما بهتر باشد، کار خزنده جهت فهرست نمودن مطالب و درک محتوا راحت تر است.

خزنده به طور خودکار همه چیز را در وب سایت شما پیدا نمی کند. گوگل حتی اذعان نموده که "ممکن است برخی از صفحات موجود در سایت شما را ... کشف نکنیم" یا " ممکن است URL هایی وجود داشته باشد که توسط فرایند خزیدن نرمال Google پیدا نشوند" (این امر یکی از دلایل ضروری جهت وجود Sitemaps است).

با این حال، خزنده ها در زمان داشتن ساختار سایت مناسب راحتر می توانند دسترسی، خزیدن، فهرست کردن و بازگشت صفحات سایت را ایجاد کنند.

ساختار سایت خوب در هسته اصلی SEO نهفته شده است- بهینه سازی برای خزنده ها.

خلاصه، ساختار سایت شما راه موفقیت را برای SEO ایجاد می کند. در حقیقت، می توان گفت که بدون ساختار سایت خوب، هرگز SEO موفقی نخواهید داشت. ساختار قوی سایت به سایت شما یک پایه جستجوگر غیرقابل شکست می دهد که برای شما مقادیر وسیع جستجوی ارگانیک را فراهم می آورد.

شش مرحله برای ایجاد ساختار سایت

اکنون، به شما نحوه ایجاد ساختار سایت قوی را خواهم گفت.

1- قبل از توسعه وب سایت خود، سلسله مراتب را طراحی کنید.

اگر شما یک سایت را از ابتدا شروع می کنید، در موقعیت عالی قرار می گیرید تا ساختار سایت را برای جستجوگرها امکان پذیر کنید. حتی قبل از شروع به ایجاد صفحات در یک سیستم مدیریت محتوا، ساختار خود را برنامه ریزی کنید. می توانید آن را روی وایت برد، صفحه ای در برنامه های محبوب (اکسل، Google Drive) و در اکثر پردازنده های کلمه یا چیزی مانند Visio یا OmniGraffle انجام دهید.

"سلسله مراتب" راهی برای سازماندهی اطلاعات شما است که راهی ساده و منطقی می باشد. سلسله مراتب شما نیز ناوبری و ساختار URL شما خواهد شد، بنابراین مهم است که همه چیز در اینجا شروع شود. به طور کلی یک سلسله مراتب سایت اینگونه به نظر می رسد:

site breakdown

تصویر از http://moz.com/learn/seo/internal-link 

چند ویژگی از سلسله مراتب وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

  • سلسله مراتب خود را منطقی کنید.

این فرایند را بیش از حد نادیده نگیرید و یا بیش از حد پیچیده  اش ننمایید. شما سادگی را به خاطر خودتان و برای سهولت خزنده ها و کاربران نیاز دارید. هر دسته اصلی باید منحصر به فرد و متمایز باشد. هر زیرشاخه باید به نوعی مربوط به دسته اصلی ای باشد که تحت آن قرار گرفته است.

  • تعداد دسته های اصلی را بین دو تا هفت نگه دارید.

مگر اینکه Amazon.com باشید، نباید تعداد دسته های اصلی را بیش از حد کنید. باید تنها چند چند مورد اصلی نشا داده شود. اگر دسته های شما بیش از هفت عدد است، شاید بخواهید ساختار را دوباره درک کرده و آن را کمی تصحیح کنید.

  • سعی کنید میان مقادیر زیر مجموعه ها در هر دسته بندی تعادل ایجاد کنید.

در واقع، سعی کنید تقریبا آن ها را به صورت زوج نگه دارید. مثلا اگر یک دسته اصلی دارای چهارده زیرمجموعه باشد، در حالی که دسته اصلی دیگری دارای سه زیر مجموعه است، باعث بروز کمی بی ثبات می شود. سلسله مراتب سایت نقطه شروع در ساختار عالی سایت است.

2. یک ساختار URL ایجاد کنید که از سلسله مراتب ناوبری شما پیروی کند.

عنصر اصلی دوم در ایجاد ساختار قوی سایت، ساختار URL شماست. اگر از لحاظ منطقی از طریق سلسله مراتب فکر کرده باشید، نباید کار دشواری باشد. ساختار URL دنباله ای از سلسله مراتب شما است. بنابراین، سلسله مراتب شما چیزی شبیه به این تصویر است:

example site structure

ساختار URL برای موقعیت Chinatown مانند این خواهد بود:

www.kimsrestaurant.com/locations/chinatown 

ساختار URL شما بر اساس سلسله مراتب سایت شما سازماندهی می شود. در نتیجه بدیهی است که URL های شما باید دارای کلمات واقعی (نه نمادها) و پوشش مناسب کلمات کلیدی باشند. 

3. ناوبری سایت خود را در HTML یا CSS ایجاد کنید.

هنگامی که ناوبری خود را ایجاد می کنید، برنامه نویسی را ساده نگه دارید. HTML و CSS امن ترین روش برای شما هستند. کدگذاری در جاوا اسکریپت، فلش و آژاکس توانایی خزنده را برای پوشش دادن سایت و ناوبری منظم و سلسله مراتب محدود می کند.

4. از ساختار ناوبری با عمق کم استفاده کنید.

ساختار ناوبری شما آشکارا سلسله مراتب سایت شما را دنبال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که صفحات، به ویژه آنهایی که مهم هستند، در لایه های پایینی سایت قرار ندارند. یک وب سایت کم عمق (یعنی برای دسترسی به هر صفحه به سه کلیک یا کمتر نیاز دارد) بسیار بهتر از یک وب سایت عمیق است (که برای دیدن هر صفحه در سایت شما نیازمند چندین مرتبه کلیک می باشند).

5. ایجاد هدر که صفحات اصلی را در صفحه اصلی شما فهرست می کند.

سرصفحه یا هدر بالایی باید صفحات اصلی شما را لیست کند. وب سایت ، Neilpatel.com از یک سرصفحه ناوبری بسیار ساده با سه زیر شاخه استفاده می کند. این همه مواردی است که نیاز به انجام آن دارید.

neil patel site structure

افزودن عنصرهای دیگر منو به غیر از مقوله های اصلی شما می تواند منحرف کننده و غیر ضروری باشد. اگر یک سایت پارالاکس را طراحی کرده باشید، مطمئن شوید که منو با سرصفحه ثابت وجود دارد که در هر مرحله از پیمایش نمایش داده می شود.

در حالی که منوهای کشویی با اثرات CSS یا منوهای ناپدید شونده می توانند یک تجربه کاربری منحصر به فرد و جذاب را ارائه دهند، اما باعث افزایش SEO نمی شوند و در نتیجه من آنها را توصیه نمی کنم.

همچنین با استفاده از یک ساختار ناوبری مبتنی بر تصویر نیز مخالف می باشم. لینک متنی با لنگرهای مناسب، قویترین شکل بهینه سازی را ارائه می دهند. اگر در پایین صفحه از لینک های منو استفاده می کنید، مطمئن شوید که لینک های اصلی منوی بالای خود را در منوی ناوبری فوتر تکرار می کنید. تغییر جهت لینک ها یا افزودن لیست دسته بندی اضافی تجربه کاربر را پیچیده تر خواهد کرد. 

6. یک ساختار لینک داخلی جامع را ایجاد کنید.

لینک داخلی مانند گوشتی است که بر روی استخوان که در اینجا سلسله مراتب منطقی است قرار می گیرد.

مقاله Moz در رابطه با لینک های داخلی سه دلیل مهم را اذعان داشته است:

  • به کاربران اجازۀ حرکت در وب سایت را می دهند.
  • به ایجاد سلسله مراتب اطلاعات برای وب سایت داده شده کمک می کنند.
  • به گسترش لینک (قدرت رتبه بندی) در اطراف وب سایت ها کمک می کنند.

هر یک از این موارد به طور مستقیم با ایجاد یک ساختار محکم و دارای یکپارچگی مرتبط می باشند.

نیازی نیست که توسط لینک داخلی پیچیدگی ایجاد کنید. ایده اصلی این است که هر صفحه ای که در وب سایت شما قرار دارد، باید دارای "لینک به" و "لینک از" به یک صفحه دیگر در وب سایت شما باشد.

ناوبری شما باید لینک داخلی را به صفحات اصلی و زیر شاخه های اصلی انجام دهد، اما همچنین باید مطمئن شوید که صفحات در سطح برگه ها نیز دارای لینک داخلی باشند. لینک داخلی به موتورهای جستجو اهمیت صفحات و نحوه دستیابی به آنها را می گوید. هر چه لینک داخلی شما در صفحات بیشتر باشد، بهتر است.

نتیجه

ساختار سایت محصول تفکر دقیق، طراحی آگاهانه و سازمان دقیق است. بهترین زمان برای ایجاد استراتژی سایت قوی پیش از ایجاد سایت شما است. با این حال، اگر شما سایت خود را دوباره طراحی می کنید، می توانید از برخی طراحی ها و تغییرات برای بهبود ساختار SEO استفاده کنید.

در صورتی که تمایل به یادگیری کامل SEO دارید می توانید دوره بهینه سازی موتورهای جستجوگر را مشاهده کنید تا از ابتدا با مباحث مختلف SEO و بهینه سازی آشنا شوید.

در هنگام بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، موارد زیادی در ذهن دارید. ساختار سایت یکی از مهمترین و اصلی ترین روش های بهینه سازی است. اگر شما یک ساختار عالی سایت داشته باشید، بهترین SEO را خواهید داشت. برای بهبود ساختار سایت چه توصیه ای دارید؟

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...