بهینه سازی موتورهای جستجوگر

آموزش SEO - سئو چیست؟

سئو مخفف بهینه سازی موتور جستجو است. کلاً سئو درباره ی بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است. سئو تکنیکیِه برای:

  •  طراحی و توسعه ی وب سایت ها با بالا بردن رتبه ی آن ها در نتایج موتورهای جستجو.
  •  بهبود حجم و کیفیت ترافیک وب سایت از طریق موتورهای جستجو.
  •  بازاریابی از طریق اطلاع داشتن از نحوه ی کار الگوریتم های جستجو و چیزهایی که ممکنه بازدیدکننده ها جستجو کنن.

سئو زیرمجموعه ای از بازاریابی موتور جستجو است. به سئو، سئو copyrighting هم گفته میشه چون بیش تر تکنیک های سئو که برای ترویج سایت ها در موتورهای جستجو استفاده میشن، با متن سروکار دارن.

اگه قصد دارین از برخی از تکنیک های ابتدایی سئو استفاده کنین، ابتدا باید با نحوه ی کار موتورهای جستجو آشنایی داشته باشین.

نحوه ی کار موتورهای جستجو

موتورهای جستجو جهت دریافت نتایج جستجو، چند کار را انجام میدن.

  • خزیدن (Crawling) – فرآیند واکشی تمام صفحه های لینک شده به یک سایت. این عمل توسط نرم افزاری به نامِ crawler یا spider انجام می شه (یا در مورد گوگل، Googlebot).
  • شاخص گذاری (Indexing) – فرآیند ایجاد شاخص برای تمام صفحه های وبِ واکشی شده و نگه داری آن ها در جایی از یک پایگاه داده ی بزرگ، که بعداً بتواند آن ها را بازیابی کند. اساساً فرآیند شاخص گذاری، شناسایی کلمه ها و عبارت هاییِه که به بهترین حالت ممکن صفحه را توصیف کردن و کلمات کلیدی خاصی به صفحه تخصیص دادن.
  • پردازش کردن – وقتی یک درخواست جستجو اتفاق میفته، موتور جستجو این درخواست را پردازش می کنه، به این معنی که رشته ی متنی جستجو در درخواستِ جستجو را با صفحه های شاخص گذاری شده در پایگاه داده مقایسه می کند.
  • محاسبه ی ارتباطات – ممکنه بیش تر از یک صفحه حاوی رشته ی متن جستجو شده باشن، بنابراین در چنین حالتی موتور جستجو شروع می کنه به محاسبه ی روابط هر یک از صفحه ها با رشته ی متنی جستجو شده، در شاخص مختص خودش.
  • بازیابی نتایج – آخرین مرحله ی کار موتورهای جستجو، بازیابی بهترین نتایج مشابه است. در واقع، کاری ساده تر از نمایش این نتایج در مرورگر وجود ندارد.

اغلب موتورهای جستجویی مثل گوگل و یاهو، الگوریتم های رابطه ای شان را هزاران بار در ماه به روز رسانی می کنن. وقتی در رتبه بندی سایت تان تغییراتی مشاهده می کنین، ممکنه بخاطر تغییر الگوریتم باشه یا چیز دیگه ای که خارج از کنترل شماست.

اگرچه اصول ابتدایی عملکرد همه ی موتورهای جستجو یکسانِه ولی تفاوت های کوچکی که در الگوریتم های رابطه ای آن ها وجود داره، باعث ایجاد تفاوت هایی عمده ای در نتایج رابطه ای میشه.

سئو Copywriting چیه؟

سئو Copywriting، تکنیکی برای نوشتن متن های قابل نمایش در صفحه های وب به روشیِه که وب گردها بتوانند بخوبی آن ها را بخوانند و همچنین جستجوهای خاصی را هدف قرار میده. هدف ِ سئو Copywriting، بالا بردن رتبه ی جستجوهای هدفمند در موتور جستجو است.

سئوCopywriting ، معمولاً دیگر عناصر صفحه را هم به همراه متن قابل نمایش برای جستجوهای هدفمند بهینه سازی می کنه. این بهینه سازی شامل، عنوان، توضیحات، تگ های کلیدی، سرتیترها و متن های جایگزینِه.

ایده ی پشت سئو Copywriting اینه که، موتورهای جستجو صفحاتی با محتوای هوشمندانه می خوان نه صفحه هایی که تنها با هدف دست یابی به رتبه بندی بالا ایجاد شدن و به آن ها "صفحه های doorway" گفته میشه.

رتبه بندی موتور جستجو چیه؟

وقتی در موتورهای جستجو کلمه ی کلیدی را جستجو می کنین، موتور جستجو هزاران نتیجه ای را که در پایگاه داده اش پیدا کرده را به شما نمایش میده. میزان رتبه بندی سایت براساس مکان نمایش صفحه ی وب در میان نتایج موتور جستجو مشخص میشه. اگه موتور جستجو صفحه ی وب شما را ابتدای نتایج نمایش بده، عدد رتبه بندی صفحه شما 1 خواهد بود و این عدد بالاترین میزان رتبه بندیِه.

سئو فرآیند طراحی و توسعه ی وب سایت جهت دستیابی به بالاترین رتبه در نتایج موتور جستجو است.

سئوی درون-صفحه ای و سئوی برون-صفحه ای چه هستن؟

از نظر مفهومی، دو روش بهینه سازی وجود داره:

  • سئوی-درون صفحه ای – شامل فراهم کردن محتوای خوب، انتخاب کلمه های کلیدی خوب، گذاشتن کلمه های کلیدی در جای مناسب، انتخاب عنوان های مناسب برای صفحه ها و .... .
  •  سئوی-برون صفحه ای – شامل ایجاد لینک، افزایش محبوبیت لینک با ثبت دایرکتوری های باز، موتورهای جستجو، تبادل لینک و ... .
در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

بهینه سازی موتورهای جستجوگر

Learn SEO

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...