آموزش ASP.Net

آموزش ASP.Net - راه اندازی محیط برنامه نویسی

ASP.Net  یک لایۀ انتزاعی (abstraction layer) بر مبنای HTTP ایجاد می کند که در آن برنامه های تحت وب ساخته می شوند. این لایه موجودیت های سطح بالایی مانند کلاس ها و کامپوننت هایی که مبتنی بر الگو یا تکنیک برنامه نویسی شئ گرا می باشد را برای برنامه نویس تحت وب فراهم می کند.

ابزار کلیدی توسعه و برنامه سازی ویژۀ اپلیکیشن های ASP.Net و (front end)ها محیط برنامه نویسی visual studio  می باشد. در این مبحث به نحوه ی راه اندازی و کار با visual studio 2008 خواهیم پرداخت.

 Visual studio یک محیط یکپارچه برنامه نویسی (integrated) برای نوشتن، ترجمه (کامپایل) و اشکال زدایی کد می باشد، که یک مجموعۀ کامل از ابزارهای توسعه (development tools) برای ساختن برنامه های کاربردی تحت وب  ASP.Net، سرویس های وب، برنامه های مختص کامپیوتر و موبایل را ارائه می دهد.

نصب

مایکروسافت یک نسخه رایگان از Visual studio ارائه می دهد که شامل SQL Server است که می توانید آن را از www.visualstudio.com دانلود کنید.

مرحله 1: در زمانی که دانلود کامل شد، installer (نصب کننده) را اجرا کنید. تصویر  زیر نمایش داده خواهد شد.

visual studio installer

مرحله 2:  بر روی دکمه Install کلیک کنید و سپس فرآیند نصب شروع خواهد شد.

installation process

مرحله 3: زمانی که فرآیند نصب به صورت موفقیت آمیز تکمیل شد، تصویر زیر برایتان نمایان می شود. آن را ببندید و در صورت نیاز کامپیوترتان را ریست کنید.

setup completed

مرحله 4: Visual Studio را از منو stat باز کنید که تصویر زیر را که شامل جمله آماده سازی برای اولین بار ممکن است کمی زمان ببرد را نمایش می دهد.

visual studio

مرحله 5: زمانی که تمامی این مراحل انجام شد، پنجره اصلی Visual Studio را خواهید دید.

main window

بیایید از طریق File → New → Project یک پروژه جدید ایجاد کنیم.

new project

IDE The Visual Studio  (محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو) :

پنجرۀ  (new project) به شما امکان انتخاب template application (قالب برنامۀ کاربردی) دلخواه را از میان قالب های موجود می دهد.

new project

وقتی که شما یک وب سایت جدید راه اندازی می کنید، ASP.Net پوشه ها و فایل های اولیۀ برای سایت که شامل دو فایل برای اولین web form از سایت هست را ارائه می دهد.

فایل Default.aspx دربردارندۀ html و کد asp است که فرم را تعریف می کنند. فایل های Default.aspx.cs  (ویژۀ کد نویسی با زبان C# ) و Default.aspx.vb (ویژه ی برنامه نویسی با VB / ویژوال بیسیک) نیز دربردارنده ی کد زبانی هستند که قرار است با آن برنامه نویسی کنید. این کد در واقع مسئول عملیاتی است که روی فرم انجام می شود.

نخستین پنجره در محیط برنامه نویسی Visual Studio (IDE) پنجرۀ Web Form Designer می باشد. دیگر پنجره های پشتیبان عبارتند از  toolbox، Solution Explorerو .Properties window شما از پنجرۀ Web Form Designer برای طراحی یک وب استفاده می کنید و برای اضافه کردن کد به کنترل روی فرم طوریکه فرم طبق نیازهای شما کار کند، از ویرایش گر کد (code editor) استفاده می کنید.

 

کار با views و windows

در ادامه روش هایی برای کار با پنجره ی های مختلف ارائه می شود:

 • برای تغییر Web Forms Designer از یک view به view دیگر برروی دکمه Design یا source کلیک کنید.
 • برای بستن یک پنجره روی دکمه close در بالا سمت راست پنجره کلیک کنید، و برای نمایش دوباره آن، پنجره را از منوی view انتخاب کنید.
 • برای مخفی کردن یک پنجره روی دکمه ی Auto Hide آن کلیک کنید؛ پنجره به یک tab تغییر می کند، برای نمایش مجدد آن دوباره روی Auto Hide کلیک کنید.
 • برای تغییر سایز پنجره تنها آن را بکشید.

views and windows

افزودن فولدر و فایل به وب سایت خود :

وقتی web form جدیدی ایجاد می شود، Visual Studioبه صورت خودکار کدهای اولیۀ HTML را برای فرم اضافه می کند و آن را در Source view مربوط به فرم های وب نمایش می دهد. Solution Explorer  برای اضافه کردن هر نوع فایل، فولدر و یا آیتم موجود دیگر در وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • برای اضافه کردن یک فولدر استاندارد برروی پروژه یا فولدری که قرار است زیر آن در پنجره ی Solution Explorer پوشه اضافه کنید، کلیک راست کرده و گزینه New Folder را انتخاب کنید.
 • برای اضافه کردن یک فولدرNet، روی پروژه در Solution Explorer کلیک راست کرده و فولدر را از لیست انتخاب کنید.
 • برای اضافه کردن آیتم های موجود در سایت، روی پروژه یا فولدری که قرار است زیر آن در پنجرۀ Solution Explorer آیتم را اضافه کنید، کلیک راست کرده، سپس آیتم مورد نظر را از dialog box (پنجرۀ محاوره) انتخاب کنید.

 

Projects و solutions:

یک اپلیکیشن متعارف ASP.Net شامل آیتم های فراونی است : فایل های محتوای وب ( web content files .aspx) ، فایل های منبع (source file) ، اسمبلی ها (assemblies)(dll and.exe files)، ارجاعات (references), آیکون ها, user control ها و همچنین فایل ها و پوشه های متفرقۀ دیگر.

وقتی که یک وب سایت ایجاد می شود، VB2008 به طور اتوماتیک solution را ایجاد کرده, سپس آن را در پنجرۀ solution explorer نمایش می دهد.

solution ها ممکن است شامل یک یا چند پروژه باشند. یک پروژه شامل فایل های محتوا ( content file)، فایل های منابع (source file) و دیگر فایل ها مانند منابع داده (data sources) و فایل های تصویری می باشد. عموماً، محتوا (content) پروژه داخل یک assembly به صورت یک فایل اجرایی (.exe) و یا یک فایل dll، کامپایل می شوند.


به طور نمونه یک پروژه شامل content file (فایل های محتوا) زیر می شود :

 • Page file (.aspx)
 • User control (.ascx)
 • Web service (.asmx)
 • Master page (.master) صفحۀ اصلی/
 • Site map (.sitemap) / نقشۀ وب‌گاه
 • Website configuration file (.config) / فایل پیکربندی وب سایت

 

ساخت و اجرای پروژه (building & running)

شما می توانید یک اپلیکیشن را از راه های زیر اجرا کنید:

 • انتخاب گزینۀ Start
 • Start Without Debugging از منویDebug
 • فشردن کلیدهای F5
 • Ctrl-F5


اکنون برنامۀ مورد نظر ساخته شده بدین معنا که فایل های .exe یا .dll با انتخاب یک دستور (command)  از منوی Build تولید شده و برنامۀ کابردی مورد نظر آمادۀ بهره وری می باشد.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

آموزش ASP.Net

Learn ASP.Net

سرفصل ها

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...