آموزش CSS

آموزش CSS - مقدمه

واژه CSS مخفف Cascading Style Sheet است. این زبان به شما اجازه می دهد خاصیت های متعدد سبک را برای عناصر HTML همچون رنگ ها، بک گراند( پس زمینه)، فونت و غیره مشخص کنید.

قبل از اینکه کار خود را آغاز کنید، باید درک درستی از موارد زیر داشته باشید:

  • پردازش عمومی کلمات به کمک ویرایشگر متون
  • توسعه صفحات سایت ساده به کمک HTML یا XHTML

CSS چیست؟

CSS فناوری نمایشی کلیدی است که در طراحی صفحات سایت مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از ظهور زبان CSS تقریبا همه صفحات نمایشی اسناد HTML در داخل markup های HTML قرار داشت. همه رنگ های فونت، استایل بک گراند، ترازبندی عناصر، حاشیه ها و اندازه ها باید به طور واضح در داخل HTML توضیح داده می شد. در نتیجه توسعه دهندگان سایت های بزرگ که در آن اطلاعات زیادی در مورد فونت ها و رنگ ها به طور متناوب در هر صفحه تکرار می شد، فرایند طولانی و البته گران قیمتی پیش روی خود داشتند. ظهور زبان برنامه نویسی CSS این مشکلات را حل کرد و به طراحان سایت اجازه داد بیشترِ کارها و اطلاعات خود را به یک style sheet جداگانه انتقال دهند. همین امر موجب شد HTML markup ساده تری در اختیار افراد قرار گیرد.

نکته: همه مرورگرهای مدرن از CSS سطح اول و سطح دوم و نیز برخی از جنبه های تازه CSS سطح سوم پشتیبانی می کنند.

منشا CSS

HTML در اصل به عنوان یک روش ساده نمایش اطلاعات طراحی شد و برای اشتراک گذاری اسناد علمی و مقالات آنلاین پژوهشی مورد استفاده قرار می گرفت. بعدها با گسترش اینترنت و رشد و توسعه دنیای پژوهش و مطالعه؛ نمایش صفحات وب برای موفقیت سایت از اهمیت بیشتری برخوردار گشت. برای بهبود توانایی های نمایش وب ، زبان CSS توسطW3C معرفی گشت. این زبان به طراحان وب اجازه می دهد ظاهر و احساس صفحات سایت را تعریف کنند و محتوای موجود را از طرح سند جدا سازند.

مزایای استفاده از CSS

بزرگترین مزیت زبان CSS این است که به جداسازی محتوای سند HTML از سبک و طرح آن سند کمک می کند. همین امر باعث می شود نگهداری سند راحت تر باشد و کنترل بیشتری بر روی طرح صفحات وب ایجاد گردد زیرا محتوای کل مجموعه صفحات HTML را می توان به کمک یک یا چند Style sheet کنترل کرد. در ادامه برخی از مزایای CSS را با هم مرور می کنیم:

  • CSS در زمان شما صرفه جویی می کند: این زبان انعطاف پذیری زیادی را برای تنظیم خاصیت های مختلف یک عنصر فراهم می کند. شما می توانید یکبار CSS خود را بنویسید و سپس از کدهای یکسان برای گروه های مختلف عناصر HTML استفاده نمایید. همچنین می توانید آن را در صفحات HTML متعدد دوباره مورد استفاده قرار دهید.
  • نگهداری ساده و آسان: این زبان روش ساده و اسانی برای به روزرسانی فرمت اسناد و نگهداری آن در اسناد مختلف فراهم می کند. با یک تغییر ساده در CSS سایت، عناصر موجود در تمامی صفحات سایت به طور خودکار به روز خواهند شد.
  • صفحات سرعت بارگذاری بیشتری دارند: CSS صفحات متعدد سایت را قادر می سازد فرمت را به اشتراک بگذارند و همین امر از پیچیدگی و تکرار محتوای ساختار می کاهد. این موضوع به طور قابل توجهی می تواند اندازه فایل انتقالی را کاهش دهد و سرعت بارگذاری سایت را بیشتر نماید.
  • استایل برتری نسبت به HTML است: CSS توانایی های گسترده تر نمایشی نسبت به HTML دارد. بنابراین شما می توانید ظاهر بهتری به صفحات خود بدهید.
  • با دستگاه های متعدد سازگاری دارد: این زبان به اسناد HTML اجازه می دهد خود را برای رسانه ها و دستگاه های مختلف بهینه سازی کنند. استفاده از CSS کمک می کند یک صفحه واحد در دستگاه های مختلف و صفحه نمایش های متعدد به شیوه مختلف رندر شود.

نکته: در حال حاضر بیشتر صفات و ویژگی های HTML مورد استفاده قرار نمی گیرند و نتایج راضی کننده ای نخواهند داشت. به همین خاطر توصیه می شود از آن استفاده نشود. به همین خاطر بهتر است کاربرد CSS را همین امروز آغاز کنید و سازگاری سایت خود را افزایش دهید.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

آموزش CSS

Learn CSS

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...