آموزش HTML 5

آموزش HTML - آدرس (URL)

URL کوتاه شده ی Uniform Resource Locator یا Universal Resource Locator است. یک URL، رشته ای از کارکترها را تعیین می کنه که به منزله ی ارجاع به منابع اینترنتیه.

URL چیست؟

URL آدرسِ جهانیِ اسناد و منابع در شبکه ی جهانی وبه. هدف اصلی آن شناسایی مکان سند یا دیگر منابعِ وبِ موجود در اینترنته و مکانیسم دسترسی از طریق مرورگر را هم مشخص می کنه.

برای نمونه، اگه به نوار آدرسِ مرورگرتان نگاه کنین رشته متنیِ زیر را می بینین:

http://softskill.ir/learn/web-development/html-tutorial/html-url

- این آدرس (URL) صفحه ایه که همین الان دارین می بینین.

شکل دستوری آدرس URL))

شکل دستوری عمومی آدرس ها URL)) بصورت زیره:

scheme://host:port/path?query-string#fragment-id

آدرس (URL) ساختاری خطی داره و بطور معمول از بخش های زیر تشکیل می شه:

  • نام طرح (scheme) - طرح، پروتکلی را که باید برای دسترسی به منابع روی اینترنت استفاده بشه را مشخص می کنه. سه کاراکتر “://” (یک علامت دونقطه و دو تا اسلش) بعد از نام طرح میان. رایج ترین پروتکل های مورد استفاده http://، https://، ftp:// و mailto:// هستن.
  • نام هاست (Host)- نامِ هاست، هاستی که منابع روی آن قرار دارن را مشخص می کنه. نام هاست، یک نام دامنه domain)) است که به یک کامپیوترِ هاست تخصیص داده شده. این نام معمولاً ترکیبی از نام هاستِ محلی (local) و نام دامنه ی والد (parent) آن است. برای مثال softskill.ir از نام ماشینِ هاست (host machine name): www، و نام دامنه: softskill.ir ، تشکیل شده.
  • شماره درگاه (port)- سرورها اغلب بیشتر از یک سرویس ارائه می کنن، بنابراین باید این را هم به سرور بگین که چه سرویسی خواسته شده. این درخواست توسط شماره درگاه انجام می شه. بطور معمول شماره درگاه های معروف برای یک سرویس از آدرس حذف می شن. برای مثال، وب سرویسِ HTTP معمولاً روی پورت 80 ارائه می شه.
  • مسیر (path)- مسیر، منبع خاصی را داخل هاستی که کاربر قصد دسترسی به اون رو داره، مشخص می کند. برای مثال، /learn/web-development/html-tutorial/html-url .
  • کوئری استرینگ (Query String)- کوئری استرینگ شامل داده هاییِه برای پاس دادن به اسکریپت های سمت سرور. برای مثال، پارامتر هایی برای جستجو. قبل از کوئری استرینگ علامت سؤال میاد و بعد از آن معمولاً رشته ای از جفت اسم و مقدار های جدا شده توسط اَمپِرسند ها (ampersands) میان، برای مثال، ?first_name=John&last_name=Corner.
  • شناسه بخش (Fragment identifier)- شناسه ی بخش، اگه وجود داشته باشه، یک بخش یا مکان از کل منبع یا سند را مشخص می کنه. شناسه بخش که توسط علامت هش (hash) ، "#" ، معرفی می شه، قسمت اختیاری و قسمت آخر آدرسِ سنده. هنگامی که شناسه بخش، همراه با HTTP استفاده می شه، معمولاً یک بخش یا مکانی را از داخل صفحه مشخص می کنه و ممکنه مرورگر اسکرول (scroll) کنه تا اون بخش از صفحه را نشان بده.

نکته: بخش های (scheme) و هاست (host) از آدرس (URL) به حروف کوجک و بزرگ حساس نیستن ولی مسیر (path) و کوئری استرینگ (query string) به حروف کوچک و بزرگ حساس اند. معمولاً کل آدرس (URL) با حروف کوچک نوشته می شه.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

آموزش HTML 5

Learn HTML 5

سرفصل ها

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...