راهنمای توسعه دهندگان وب

مفاهیم ابتدایی وب

اینترنت (Internet) چیه؟

اینترنت اساساً شبکه ای جهانی از منابع محاسباتیِه. می توانید اینترنت را بصورت مجموعه ای فیزیکی از مسیریاب ها (routers) و مدارها و بعنوانِ مجموعه ای از منابع به اشتراک گذاشته شده، تصور کنین.
برخی از مفاهیم رایج در گذشته به شرح زیرند:

  • شبکه ای از شبکه های مبتنی بر پروتکل ارتباطیِ TCP/IP.
  • مجموعه ای از مردم که از شبکه ها استفاده می کنن و آن ها را توسعه میدن.
  • مجموعه ای از مردم که از شبکه ها استفاده می کنن و آن ها را توسعه میدن.

 

خدمات مبتنی بر اینترنت

برخی از خدمات ابتداییِ موجود برای کاربران اینترنت به شرح زیرند –

  • Email (ایمیل) – روشی سریع، راحت و ارزان برای برقراری ارتباط با دیگر کاربران اینترنت در سرتاسر جهان.
  • Telnat (شبکه راه دور) – به کاربر امکان برقراری ارتباط با یک کامپیوترِ از راه دور را با یک سیتم محلی میده.
  • FTP – تقریبا به کاربر امکان انتقال تمام انواع فایل هایی که قابل ذخیره شدن از یک کامپیوتر در کامپیوتر دیگه ای که به اینترنت متصلن، را میده.
  • UseNet news: یک تابلو اعلانات توزیع شده ست که ترکیبی از اخبار و سرویسِ بحث بر روی هزاران موضوع را ارائه میده.
  • World Wide Web (WWW) (شبکه ی جهانی وب): یک رابط ابرمتن (hypertext) به منابع اطلاعاتی اینترنتِه.

 

www چیه؟

www کوتاه شده ی World Wide Web (شبکه ی جهانی وب) است. تعریف تکنیکی شبکه ی جهانی وب اینه: تمام منابع و کاربرانِ روی اینترنت که از پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) استفاده می کنن.

تعریف گسترده تر آن از سازمانی که در آن تیم برنرز لی –مخترع وب- به یافتن کنسرسیوم شبکه ی جهانی وب (W3C) کمک کرد، میاد: شبکه ی جهانی وب، جهانی از اطلاعات دسترس پذیرِ شبکه ای است، تجسمی از دانش بشریت.

به عبارت ساده تر، شبکه ی جهانی وب راهی برای مبادله ی اطلاعات میان کامپیوترها روی اینترنت و پیوستن آن ها به مجموعه ی وسیعی از منابع چندرسانه ایِ تعاملیِه.

 

HTTP چیه؟

HTTP کوتاه شده ی Hypertext Transfer Protocol (پروتکل انتقال ابرمتن) است. این پروتکل برای انتقال اسنادِ ابرمتنی ای (hypertext) که به شبکه ی جهانی وب موجودیت بخشیدن، به کار میره.
به یک استانداردِ web address (آدرس وب)، مثل softskill.ir ، URL گفته میشه که و در این جا پیشوندِ http، نشان دهنده ی پروتکل آن است.

 

URL چیه؟

URL کوتاه شده ی Uniform Resource Locator (مکان یاب منبع یکنواخت) است و برای تعیین آدرس ها در شبکه ی جهانی وب استفاده میشه. یک URL، برای هر منبعی که به وب متصل شده (بعنوان مثال، صفحه های ابرمتن، عکس ها و فایل های صدا)، بعنوان یک شناساگر بنیادیِ شبکه عمل می کنه.

شکل URL بصورت زیر هستش:

protocol://hostname/other_information

این پروتکل نحوه ی انتقال اطلاعات از یک لینک را مشخص می کنه. پروتکل استفاده شده برای منابع وب، پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) است. پروتکل های دیگه ، شامل FTP، telnet، newsgroups و Gopher نیز با بیش تر مرورگرها سازگارن.

علامت کولن (:) بعد از این پروتکل میاد، و بعد دو تا اسلش و نام دامنه (domain) میاد. نام دامنه (domain name)، کامپیوتریِه که منابع روی آن قرار دارن.

لینک به فایل های خاص یا زیرپوشه ها، ممکنه بعد از نام دامنه (Domain Name) تعریف بشه. نام پوشه ها توسط تک اسلشِ رو به جلو، از هم جدا میشن.

 

وب سایت (Website) چیه؟

در حال حاضر شما در وب سایتِ Tutorialspoint.com هستین که مجموعه ای از صفحه های مختلفِه که به زبان نشانه گذاریِ HTML نوشته شدن. این وب سایت مکانی در وبِه که مردم می توانند آموزش هایی را در زمینه ی آخرین تکنولوژی ها، در آن پیدا کنن. به همین صورت، میلیون ها وب سایت در وب وجود داره.

هر صفحه ی وب سایت، web page (صفحه ی وب) نامید میشه و اولین صفحه ی هر وب سایت home page (صفحه ی اصلی) نامیده میشه.

 

Web Server (وب سرور) چیه؟

همه ی وب سایت ها روی یک کامپیوتر به نام وب سرور قرار دارن. این سرور همیشه به اینترنت متصله. هر وب سروری که به اینترنت متصله، آدرسی منحصر به فرد داره که از یک سری چهارتایی از اعدادِ بین 0 تا 256 که با نقطه از هم جدا شدن تشکیل شده. برای مثال، 68.178.157.132 یا 68.122.35.127.
وقتی یک آدرس وب را که به آن نام دامنه (domain name) هم میگن، ثبت (register) می کنین، مثل tutorialspoint.com، باید آدرس آی پیِ (IP address) وب سروری که میزبان سایت است را هم تعیین کنین.

در بخش های بعدی انواع مختلف وب سرورها را خواهیم دید.

 

Web Browser (مرورگر وب) چیه؟

مرورگرهای وب، نرم افزارهای نصب شده روی کامپیوتر شخصی شما هستن. برای دسترسی به وب، به یک مرورگر نیاز دارین، مثل Netscape Navigator، Microsoft Internet Explorer یا Mozilla Firefox.

مطمئناً همین الان در حالی که سایت tutorialspoint.com را می بینین، از یکی از انواع مرورگرها استفاده می کنین. زمانی که در وب، در حال چرخیدن میان اطلاعاتِ صفحه ها هستین، به این عمل تان browsing (مرور) یا surfing (گشت و گذار) گفته میشه.

انواع مختلف مرورگرهای وب را در بخش های دیگه خواهیم دید.

 

SMTP Server چیه؟

SMPT، کوتاه شده ی Simple Mail Transfer Protocol Server (سرورِ پرتکل انتقال پست الکترونیکی ساده) است. این پروتکل از رسیدن ایمیل هایی که از یک سرور به سرور دیگه فرستاده شدن، را تضمین می کنه. زمانی که ایمیلی را به یک آدرس ایمیل میفرستین، این ایمیل توسطِ سرورِ SMTP به دست گیرنده میرسه.

 

ISP چیه؟

ISP کوتاه شده ی Internet Service Provider (ارائه دهنده ی خدمات اینترنت) است. ISP، شرکت هایی هستن که سرویس هایی را با عنوان اتصال به اینترنت (internet connection) برای اتصال به اینترنت به شما ارائه میدن.

می توانید از هر ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی (Internet Service Provider)، فضایی را روی یک وب سرور (Web Server)، بخرین. این فضا برای میزبانیِ وب سایت تان به کار خواهد رفت.

 

HTML چیه؟

HMTL، کوتاه شده ی Hyper Text Markup Language (زبان نشانه گذاری ابرمتن) است. HTML زبانیِه که با آن صفحه های وب مان را برای وب سایت ها می نویسیم. حتی صفحه ی وبی که همین حالا در حال خواندن آن هستین هم به زبان HTML نوشته شده.

این زبان، زیرمجموعه ی زبان نشانه گذاری تعمیم یافته ی استاندارد (SGML) برای انتشار الکترونیکیِه، که برای شبکه ی جهانی وب استفاده میشه.

 

Hyperlink (ابرمتن) چیه؟

hyperlink (ابرمتن)، یا به عبارت ساده تر، لینک، عنصری با قابلیت انتخاب شدن در یک سند الکترونیکیِه که بعنوان نقطه ی دسترسی به دیگر منابع الکترونیک، ارائه میشه. معمولا، برای دسترسی به منابع لینک شده رویِ hyperlink (ابرمتن) کلیک می کنین. hyperlinkهای پرکاربرد و آشنا عبارتند از: دکمه ها، آیکن ها، image mapها و لینک های متنیِ قابل کلیک کردن.

 

DNS چیه؟

DNS، کوتاه شده ی Domain Name System (سیستم نام دامنه) است. وقتی کسی نام دامنه ی شما را تایپ می کنه، www.example.com، مرورگر از Domain Name System (سیستم نام دامنه) میخواد تا IPای که میزبان سایت شماست را پیدا کنه. زمانی که نام دامنه تان (domain name) را ثبت می کنین، باید آدرسِ IPتان هم، همراه با نام دامنه تان (domain name) داخل DNS گذاشته بشه. بدون انجام این کار، نام دامنه تان (domain name)، احتمالاً کار نخواهد کرد.

 

W3C چیه؟

W3C، کوتاه شده ی World Wide Web Consortium (کنسرسیوم شبکه ی جهانی وب) است و یک کنسرسیوم بین المللی از شرکت های شامل اینترنت و وبِه.

W3C، در سال 1994 توسط تیم برنرز لی، معمار اصلیِ شبکه جهانی وب، ارائه شد. اهداف این سازمان ، تولید استاندارد های باز است بنابراین وب، در یک مسیر واحد تکامل یافته، و در میان رقیبان انشقاق پیدا نکرده. W3C استاندارد های ارشدِ body (بدنه) برای HTTP و HTML است.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...