راهنمای توسعه دهندگان وب

معرفی انواع مرورگرهای مطرح در وب

مرورگرهای وب، نرم افزارهای نصب شده روی کامپیوتر شخصی تان هستن. برای دسترسی به وب، به یک مرورگر وب، مثل Netscape Navigator، Microsoft Internet Explorer یا Mozilla Firefox نیاز دارین.

مطمئناً همین الان در حالی که سایت softskill.ir را می بینین، از یکی از انواع مرورگرها استفاده می کنین. زمانی که در وب، در حال چرخیدن در میان اطلاعاتِ صفحه ها هستین، به این عمل تان browsing (مرور) یا surfing (گشت و گذار) گفته میشه.

این ها چهار نوع مرورگر هستن – Explorer، Firefox، Netscape و Safari، با این حال انواع زیاد دیگری مرورگر دیگر هم وجود داره. ممکنه علاقمند به شناختن کامل مشخصه های مرورگرها باشین. در ادامه جزئیات بیش تری راجع به مرورگرها را خواهید دید.

زمان توسعه و طراحی سایت، باید سعی کنیم آن را تا جایی که می توانیم با تعداد بیش تری از مرورگرها سازگار کنیم. خصوصاً سایت ها باید با مرورگرهای مطرح مثل Explorer، Firefox، Chrome، Netscape، Opera و Safari سازگار باشن.

internet explorer web browser Internet Explorer

Internet Explorer (IE)، محصولی از بزرگترین شرکت نرم افزاری، مایکروسافتِه. این مرورگر رایج ترین مرورگر استفاده شده در جهانِه. این مرورگر در سال 1995، هنگامی که ویندوز 95 راه اندازی شد، معرفی شد و محبوبیت آن در سال 1998 از Netscape هم بیش تر شد.
می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Internet Explorer دانلود کنین.

chrome web browser Google Chrome

این مرورگر توسط Google تولید شد و نسخه ی بتای آن برای اولین بار در 2 سپتامبر سال 2008 برای ویندوز مایکروسافت، منتشر شد. امروزه، chrome، با اشتراک جهانیِ بیش از 50%، یکی از محبوب ترین مرورگرها شناخته شده.

می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Google Chrome دانلود کنین.

firefox web browser Mozilla Firefox

Firefox، مرورگری جدیده که از Mozilla مشتق شده. این مرورگر در سال 2004 منتشر شد و تا جایی رشد کرد که جایگاه دوم را برای محبوب ترین مرورگر در اینترنت به دست آورد.

می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Mozilla Firefox دانلود کنین.

safari web browser Safari

Safari، مرورگر وبیِه که توسط شرکت Apple، تولید شده و در Mac OS X استفاده میشه. این مرورگر برای اولین بار با عنوان punlic beta در ژانویه ی سال 2003 منتشر شد. Safari، برای آخرین تکنولوژی ها، مثل XHTML، CSS2 و ...، پشتیبانی خوبی ارائه میده.

می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Safari دانلود کنین.

opera web browser Opera

Opera، نسبت به بیش تر مرورگرها، کوچک تر و سریع ترِه، هنوز هم دارای ویژگی های کامل، سریع، کاربر پسند، همراه با رابط کیبورد، چند ویندوزه، قابلیت عملکرد زوم و ویژگی های بیش تریه. نسخه های جاوا و بدون جاوای آن موجودند. برای تازه واردانِ اینترنت، بچه مدرسه ای ها و ناتوانان ایده آل است و بعنوان رابطی برای CD-Romها و kioskها عمل میکنه.

می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Opera دانلود کنین.

konqueror web browser Konqueror

Konqueror یک مرورگر وبِ سورس بازه که با HTML 4.01 انطباق داره، از اپلت های جاوا،JavaScript، CSS1 و CSS 2.1 به خوبیِ افزونه های (plugins) Netscape پشتیبانی می کنه. این مرورگر بعنوان مدیریت کننده ی فایل (file manager) به همان خوبی که از مدیرت فایل در فایل سیستم های محلیِ UNIX پشتیبانی می کنه از عملیاتِ cut/copy و paste گرفته تا عملیات پیشرفته ی از راه دور و مرور فایل های شبکه ی محلی، عمل می کنه.

می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Konqueror دانلود کنین.

bln lynx Lynx

Lynx، یک مرورگر شبکه ی جهانی وب با ویژگی های کامله برای کاربران Unix، VMS و دیگر پلت فرم های اجراییِ cursor-addressable، ترمینال های character-cell terminals یا شبیه سازها.
می توانید آخرین نسخه ی این مرورگر را با کلیک روی دانلودِ Lynx دانلود کنین.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...