راهنمای توسعه دهندگان وب

مفاهیم میزبانی (Hosting)

میزبانیِ وب (Web hosting)، همان قرار دادن وبسایتتان در وب سروِه. میزبانی وب سایتتان روی سرور اختصاصی خودتان میتواند یک مورد از انواع میزبانی وب باشه. ولی این کار خیلی پرهزینه ست، مگه اینکه سایتی مثل yahoo.com یا google.com را میزبانی کنین. بنابراین این آموزش در رابطه با نحوهی تنظیم سرور میزبانِ (server hosting) اختصاصی نیست.

خریدن فضای سرور یا اجارهی کامل یک سرور از ارائه دهندهی خدمات وب (ISP)، پرکاربردترین گزینه است. این بخش، شما را راهنمایی میکنه تا نوع میزبانیتان (hosting) را انتخاب کنین و شما را از مفاهیم مرتبط با آن مطلع میکنه.

پلت فرمهای میزبانی (Hosting)

میتوانید از هر کدام از دو پلت فرم میزبانی زیر که پرکاربردترین هستن، استفاده کنین.

  • سرورهای میزبانی ویندوز (Windows Hosting Servers) – اگه ویندوز را دوست دارین، سرورهای میزبانیِ (hosting servers) زیادی هستن که انواع مختلفی را برای ویندوز ارائه میدن و می توانید از این سرورها فضا بخرین. بطور عادی سرورهای میزبانی ویندوز (windows server hosting)، گرانتر هستن چون این سرورها شامل هزینهی لایسِنسِ (licensing) تعداد زیادی نرمافزار میشن.
  • سرورهای میزبانی لینوکس (Linux Hostingn Servers) – اگه میخواین از لینوکس استفاده کنین، فرصتهای نامحدودی درپیش رو دارین و هزینهی سرورهای میزبانی این سیستمعامل کمتر از هزینهی سرورهای میزبانی ویندوزِه. ISPهای زیادی هستن که برای انواع مختلفی از لینوکس، سرورهای میزبانی ارائه میدن.

انواع میزبانی (Hosting)

گزینههای زیادی برای انتخاب نوعِ میزبانی بر اساس نیاز و بودجهی شما وجود داره. در ادامه پرکاربردترین انواع میزبانی (hosting) را میبینین:

میزبانی مجانی

بله، این واقعیه، ارائه دهندههای خدمات وبِ (service provider) زیادی هستن که به این شرط که به آنها اجازهی تبلیغات روی صفحههای وبتان را بدین، به شما فضای مجانی میدن. بنابراین اگه با این گزینه موافقین، نیازی به پرداخت هزینه برای فضا ندارین. وبسایتهایی مثل geocities.com، lycos.com، myspace.com و... به شما برای ساخت صفحات وبتان فضا میدن.

سرور میزبانی مشترک (Shared Hosting)

با سرور میزبانی مشترک، وبسایتتان توسط سروری قدرتمند بهمراه دیگر وبسایتها، میزبانی میشه. در سرور میزبانی مشترک، یوزر ID و پسورد خودتان را برای ورود به سرور میزبانی مشترک دارین و امکان کار در ناحیهی کاری خودتان را دارین. نباید فایل یا پوشههای متعلق به بقیه را تغییر بدین. حتی نمیتوانید تصور کنین که چطوری تعداد زیادی سایت روی سرور میزبانی اشتراکیتان میزبانی مشن. این نوع از سرور میزبانی، باعث صرفهجویی زیادی در هزینهها میشه و برای وبسایتهای کوچکی که برایشان فضا و سرعت زیاد مهم نباشه، خوبه. در این وب سرورها، ترافیکِ یکی از سایتها روی سرعت تمام سایتهای میزبانی شدهی دیگه تأثیر میذاره.

سرور میزبانی اختصاصی مجازی (Virtual Dedicated Hosting)

این نوع از میزبانی برای کسب کارهایی با سایز متوسط مناسبه. با سرور میزبانی اختصاصی مجازی، پهنای باند و RAM (حافظه) اختصاصی خودتان را برای سایتتان دارین. یک root ID و پسورد، برای دستیابی به وب سرورتان به شما داده میشه. کاملاً صاحب سرور اختصاصی مجازی خودتان خواهید بود و میتوانید هر نرمافزاری را نصب یا حذف کنین. این نوع از میزبانی روی یک سرور واحد ایجاد میشه ولی طوری مدیریت میشه که هر یک از کاربران سرعت و پهنای باند اختصاصی خودش را داشته باشه. این نوع از سرور میزبانی، گرانترِه ولی برای کسب و کارهایی با سایز متوسط خیلی خوبه.

سرور میزبانی اختصاصی (Dedicated Hosting)

این نوع از سرور میزبانی، بسیار شبیه به سرور میزبانی اختصاصی مجازیه، با این تفاوت که یک ماشین، کاملا به شما اختصاص داده میشه. این سرورها نسبت به سرورهای میزبانی اختصاصی مجازی گرانترند و زمانیکه نیاز به ترافیک خیلی بالایی داشته باشین باید از آن استفاده کنین.

سرور میزبانی Collocated

مستقر کردن منابع اختصاصی بخاطر مواردی مثل امنیت بالا در برابر آتشسوزی و تخریب، قدرت پشتیبانگیری منظم، اتصال اینترنتی اختصاصی و ... بسیار سخت است. Collocation به شما این امکان را میده که ماشینتان را در محل ارائه دهندهی خدمات میزبانی، مستقر کنین تا از تمام امکانات آنها بهرهمند بشین. البته این نوع سرور میزبانی بسیار پرهزینهست و زمانی باید از آن استفاده کنین که به ترافیک خیلی بالایی نیاز داشته باشین.

اجزاء میزبانی

زمانیکه فضای وب سرور را خریداری میکنین، باید از موارد زیر کاملاً مطلع باشین. باید بر اساس موارد زیر، هزینههای ارائه دهندهها را مقایسه کنین:

فضای دیسک

یک وبسایت کوچک یا متوسط بین 10 تا 100 مگابایت، فضا روی دیسک نیاز داره. اگه میخواین فایلهای صوتی و ویدویی زیادی در وبسایتتان داشته باشین باید فضای بیشتری بخرین. قبل از خریدن فضای سرور، باید آپشنهای موجود را بررسی کنین تا در صورت نیاز در آینده بتوانید فضای دیسکتان را افزایش بدین.

ترافیک ماهانه

یک وبسایت کوچک یا متوسط، ماهانه بین 1 تا 10 گیگابایت انتقال داده خواهد داشت. اگه میخواین فایلهای صوتی و ویدیویی زیادی در وبسایتتان داشته باشین، ظرفیت انتقال دادهی بیشتری نیاز دارین. آپشنهایی نیز برای زمانیکه از محدودهی انتقال دادهی داده شدهتان بگذرین وجود دارن. سایت شما نباید زمانیکه از محدوده تعیین شده فراتر رفت، از کار بیفته.

سرعت پردازش

اگه از یک ماشین اشتراکی فضا میخرین، نمیتوانید حدس بزنین چه اندازه سرعت به شما داده میشه. به عبارتی، تنها راه فهمیدن این امر و کیفیت میزبانی، دیدن دیگر سایتهاییِه که همان ارائه دهندهی خدمات، خدمات میزبانی (hosting) به آنها ارائه داده. ولی اگه یک سرور اختصاصی مجازی یا سرور اختصاصی مجازی بخرین، باید میزان RAMای که به شما اختصاص داده میشه را در نظر بگیرین. هزینهای که میپردازین، بر اساس قدرت پردازشیِه که به شما تخصیص داده میشه.

سرعت اتصال

امروزه بیشتر ارائه دهندههای خدمات، اتصال دهنده های (connections) بسیار سریعی را ارائه میدن. بنابراین ارائه دهندهی خدماتی را انتخاب کنین که اتصال دهندهی بهتری را بر اساس بیت در ثانیه، ارائه میده. میتوانید محدودهی سرعت اتصالی از 64 کیلوبایت بر ثانیه تا 2.488 گیگابایت در ثانیه داشته باشین.

حسابهای پست الکترونیک

مطمئین بشین که به تعداد کافی حساب پست الکترونیک دریافت خواهید کرد. گزینههای زیاد دیگهای هم هستن که در کنار حساب پست الکترونیکتان به شما داده میشن، مثل، IMAP، POP و آپشنهای ارسال ایمیل که همراه با امکانات پست الکترونیک به شما داده میشن.

پشتیبانی با ایمیل

جدا از داشتن حسابهای پست الکترونیک، داشتن وب سروری که تسهیلات و امکاناتی برای فرستادن ایمیل از سمت سرور داشته باشه هم خیلی مهمه. بعبارتی بازدیدکنندههای سایتتان میخواهند با استفاده از یک فرم با شما در تماس باشند، بنابراین امکان اینکه از امکانات پست الکترونیک برای ارسال ایمیل به حسابهای طراحی شدهتان استفاده کنین برایتان فراهم شده. به عبارت سادهتر، باید مطمئن بشین که سرورِ SMTP برای شما تنظیم شده و روی وب سرورتان فعاله.

آخرین تکنولوژیها

باید مطمئن بشین که وب سرورتان مجهز به آخرین تکنولوژیهاست. باید سرورتان از آخرین ورژنهای PHP، PERL، ASP، JAVA و ... پشتیبانی کنه.

پایگاه داده

تعداد زیادی پایگاه داده وجود دارن MySQL، Oracle، SQL Server و ... . باید سرورتان را بر اساس نیازهای پایگاه دادهتان انتخاب کنین. اگه فضایی روی سرور اشتراکی میخرین، باید مشخص کنین که چقدر فضا به پایگاه دادهتان تخصیص داده بشه. بسیاری از ISPها بیشتر از یک فضای محدودی، فضا به پایگاهای داده تخصیص نمیدن. اگه وبسایتتان پایگاه دادهی بزرگی داره، باید سرور اختصاصی مجازی بخرین.

زمان فعال بودن سرور (Server Uptime)

خرید وب سرور از یک ISPیِ قابل اعتماد و معتبر خیلی مهمه. باید مطمئن بشین که سرور، %99.99 اوقات فعالِه. اگه سرور down (خاموش) بشه، ارائه دهندههای زیادی هستن که خسارت شما را در مواردی که سایتتان بیشتر از یک تعداد محدودی در زمان down (خاموش) بشه، جبران میکنن.

پشتیبان گیری و FTP

مطمئن بشین که ارائه دهندهی خدمات راههایی بیشتر از گرفتن نسخهی پشتیبان از وبسایتتان بصورت منظم، به شما میده. اگه سایتتان هر روز تغییر میکنه، خیلی مهمه که مرتباً از وبسایتتان نسخهی پشتیبان بگیرین. تعداد زیادی از ارائه دهندههای خدمات در ازای گرفتن هزینهای ناچیز بصورت دورهای، این کار را به نمایندگی از طرف شما انجام میدن.

پنل کنترل (Control Panel)

فقط مطمئن بشین که برای دسترسی به حساب میزبانیتان (hosting)، چه امکاناتی به شما داده میشه. بررسی کنین که ارائه دهندهی خدماتتان، پنل کنترلی با کاربردی آسان یا ابزار مشابه دیگهای به شما ارائه بده. با استفاده از پنل کنترلی باید بتوانید به عملیات پایهای مربوط به وبسایتتان، مثل ورود به سرویس درخواستیتان، درخواست راه اندازی مجددتان یا هر مسئلهی دیگهای را دسترسی داشته باشین.

پشتیبانی مشتری

قبل از نهایی کردن معامله با ارائه دهندهی خدماتتان باید مطمئن بشین که پشتیبانی لازم را برایتان مهیا کنه. این اطلاعات را میتوانید با استفاده از انجمنهای اینترنتی یا از طریق دوستانتان به دست بیارین. بسیاری از ارائه دهندههای خدمات، بصورت 24x7، برای مسائل تکنیکی یا غیر تکنیکی شما را پشتیبانی خواهند کرد.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...