راهنمای توسعه دهندگان وب

طرز کار وب چگونه است؟

در ساده ترین شکل، وب،  بصورت فیزیکی از اجزای زیر تشکیل شده:

  • کامپیوتر شخصی تان – کامپیوتر شخصی ای (PC) که از آن برای دیدن وب استفاده می کنین.
  • مرورگر وب – نرم افزار نصب شده روی کامپیوتر شخصی تان که به شما کمک می کنه تا در وب گشت و گذار کنین.
  • اتصال اینترنتی (internet connection) – توسط ISP ارائه میشه و شما را به اینترنت متصل می کنه تا به وب سایت ها دسترسی پیدا کنین.
  • وب سرور (Web server) – کامپیوتری که میزبان وب سایتِه.
  • روتر ها و سوییچ ها (Routers & Switches) – ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار هستن و درخواست شما را می گیرن و به وب سرور مناسب پاس میدن.

وب بعنوانِ client-server system (سیستم کلاینت-سرور) شناخته میشه. کامپیوتر شما، کلاینته و کامپیوترهای راه دور که فایل های الکترونیکی را ذخیره کردن، سرورها هستن.

وب چطور کار می کنه

وقتی چیزی مثل Google.com را وارد می کنین، درخواست تان به یکی از کامپیوترهای خاصِ روی اینترنت که بعنوان Domain Name Servers (DNS) (سرورهای نام دامنه) شناخته میشن، میره. همه ی این درخواست ها از طریق چندین مسیریاب و روتر (routers and switches) متفاوت مسیریابی میشن. سرورهای نام دامنه، جدول هایی از نام دامنه ها و آدرس های IP آن ها را نگه میدارن، بنابراین وقتی Google.com را تایپ می کنین، به عددی ترجمه میشه که کامپیوترهایی که وب سایتِ Google را به شما ارائه میدن را شناسایی می کنه.

زمانی که میخواید هر صفحه ای از وب را ببینین، باید آن عمل را توسط درخواستِ یک صفحه با استفاده از مرورگر مقداردهی اولیه کنین. مرورگر از سرور نام دامنه، تقاضای ترجمه ی نام دامنه ای را که از طریق آدرس IP آن را درخواست کرده اید، می کنه. مرورگر با استفاده از استانداردی به نام Hypertext Transfer Protocol (پروتکل انتقال ابرمتن) یا HTTP، درخواستی برای صفحه ای که می خواین، به سروری که در مرحله ی قبلی شناسایی شده، می فرسته.

سرور باید دائماً به اینترنت متصل باشه و آماده ی دادن صفحه ها به بازدیدکننده ها باشه. زمانی که درخواستی را دریافت می کنه، بدنبال سندی که درخواست شده می گرده و آن سند را به مرورگر میده. زمانی که درخواست انجام میشه، سرور اطلاعاتی مثل آدرس IP کلاینت، سند درخواست شده و تاریخ و زمان درخواست را نگه میداره. این اطلاعات از سروری به سرور دیگه مختلف اند.

یک صفحه ی وب معمولی، به مرورگرِ وب برای درخواستِ بیش از یک فایل از وب سرور و البته نه فقط صفحه های HTML/XHTML، بلکه هر نوع عکس، style sheet و دیگر منابع استفاده شده در صفحه های وب، نیاز داره. هر کدام از این فایل ها شامل یک صفحه ی اصلی هستن که نیاز به URL برای شناسایی هر آیتم داره. بنابراین هر آیتم توسط وب سرور به مرورگر فرستاده میشه و مرورگر تمام این اطلاعات را جمع آوری می کنه و به شکل صفحه ی وب آن ها را نشان میده.

بصور خلاصه

نحوه ی کارِ کلایت – سرور را در وب دیدیم. می توانیم این مراحل را بصورت زیر خلاصه کنیم –

کاربر URLای را وارد مرورگر میکنه (برای مثال Google.com) این درخواست به سرورِ نام دامنه (domain name server) پاس داده میشه.

سرور نام دامنه (domain name server)، آدرس IPیِ سروری که میزبان وب سایت هست را برمی گردانه (مثلاً 68.178.157.132).

مرورگر با استفاد از آدرس IPیِ شناسایی شده توسط سرور نام دامنه (domain name server)، از وب سرور، صفحه را درخواست می کنه.

وب سرور، توسط درخواستِ صفحه ی مرورگر، صفحه را به آدرسِ IPیِ مشخص شده ، برمی گردانه. این صفحه ممکنه حاوی لینک هایی به فایل های دیگه در همان سرور باشه، مثل عکس ها، که ممکنه مرورگر آن ها را هم درخواست کنه.

مرورگر تمام اطلاعات را جمع آوری می کنه و آن ها را به شکل صفحه ی وب در کامپیوترتان به نمایش درمیاره.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...