راهنمای توسعه دهندگان وب

معرفی انواع سرورهای وب

به کامپیوتری که وب سایت ها در آن قرار دارن، وب سرور گفته میشه. این سرور همیشه به اینترنت متصله. هر وب سروری که متصل به اینترنتِه، یک آدرس منحصر به فرد که از چهار سری عدد، بین 0 تا 255 ساخته شده و با نقطه از هم جدا شدن، داره. برای مثال، 68.178.157.132 یا 68.122.35.127.

زمانی که آدرسِ وبی را ثبت می کنین، که به آن نام دامنه (domain name) هم گفته میشه، مثل softskill.com، باید آدرسِ IPیِ وب سروری که میزبانِ (host) سایت خواهد بود را هم تعیین کنین. می توانید از طریق سرورهای اختصاصی که می توانند عملیات مبتنی بر وب را پشتیبانی کنن هم سایت تان را بارگذاری کنین.

چهار وب سرور برجسته وجود داره – Apache، IISlighttpd و Jagsaw. در ادامه جزئیات بیش تری راجع به این سرورها توضیح خواهیم داد.

جدا از این وب سرورها، وب سرورهای دیگه ای هم توی بازار هستن، ولی خیلی گران هستن. عمده ترین آن ها، Netscape's iPlanet، Bea's Web Logic و IBM's WebSphere هستن.

 apache serverسرورِ Apache HTTP

این سرور محبوب ترین وب سرورِ جهانه که توسط شرکت نرم افزاریِ Apache تولید شده. وب سرورِ Apache، یک نرم افزار سورس بازه و تقریباً روی همه ی سیستم عامل ها مثل Linux، Unix، Windows، FreeBSD، Mac OS X و ....، قابل نصبِه.

می توانید Apache را به همراه ماژولِ tomcat برای دست یافتن به پشتیبانی های مرتبطِ JSP و J2EE استفاده کنین.

برای اطلاعات بیش تر راجع به این سرور به Apache HTTP Server مراجعه کنین.

 iis serverInternet Information Services (سرویس اطلاعاتیِ اینترنت)

Internet Information Services (IIS)، وب سروری با کارایی بالا از مایکروسافتِه. این وب سرور روی پلت فرم های Windows NT/200 و 2003، قابل اجراست (و ممکنه در نسخه ی آتی آن که قراره منتشر بشه، در ویندوزهای بیشتری قابل اجرا باشه). IIS ، همراه با ویندوز های NT/2000 و 2003 میاد؛ چون IIS با سیستم عامل ها بسیار یکپارچه ست، بنابراین مدیریت آن نسبتاً ساده ست.

می توانید برای اطلاعات بیش تر راجع به این سرور به Microsoft IIS مراجعه کنین.

 light server lighttpd

lighttpd که lighty نامیده میشه، یک وب سرور مجانیِه که با سیستم عاملِ FreeBSD، توزیع شده. این وب سرورِ سورس باز، سریع و امنه و کار کمتری از CPU میکشه. Lighttpd روی سیستم عامل های Windows، Mac OS X، Linux و Solaris قابل اجراست.

می توانید برای اطلاعات بیش تر راجع به این وب سرور به Lighttpd مراجعه کنین.

sun server Sun Java System Web Server

این وب سرور که از شرکت Sun Microsystems است، برای وب سایت های متوسط و بزرگ مناسبه. با این که این سرور مجانیه ولی سورس باز نیست. به هر حال، روی سیستم عامل های Windows، Linux و Unix قابل اجراست. Sun Java System web server، زبان ها، اسکریپت ها و تکنولوژی های مختلفی را پشتیبانی می کنه که برای Web 2.0 مانند JSP، Java Servlets, PHP, Perl, Python, Ruby on Rails, ASP ، Coldfusion و ... مورد نیازن.

برای اطلاعات بیش تر راجع به این سرور به Sun Java System Web Server مراجعه کنین.

jigsaw server Jigsaw Server

Jigsaw (سرورِ W3C) از کنسرسیوم جهانیِ شبکه ی وب میاد. این وب سرور، سورس باز و مجانیِه و در پلت فرم های مختلف مثل Linux، Unix، Windows، Mac OS X Free BSD و ... قابل اجراست. Jigsaw، با زبان جاوا نوشته شده و می تواند اسکریپت های CGI و برنامه های PHP را اجرا کنه.

برای اطلاعات بیش تر راجع به این سرور به Jigsaw Server مراجعه کنین.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...