راهنمای توسعه دهندگان وب

روش ها و دلایل پشتیبان گیری از سایت

هارددیسک سیستم تان خراب شده. سایت تان هک شده و هکر تمام فایل های تان را حذف کرده. سرور میزبانی خدمات وب تان همراه با پول و داده هایتان ناپدید شده. حتی بدتر، زمین لرزه آمده و حتی ساختمان ISPتان تخریب شده و همه چیز از دست رفته.

بلا به دور!!! هیچ کس نباید با چنین موقعیتی مواجه بشه. ولی اگه برای چنین وضعیتی آماده نباشین، ممکنه کاری که برای آن بسیار تلاش کرده این برای همیشه از بین بره. به این دلیلِه که گرفتن نسخه ی پشتیبان از داده هایتان بصورت منظم و دوره ای خیلی مهمه.

حالا سؤالات زیادی وجود داره:

  • پشتیبان گیری به چه میزان باید انجام بشه؟
  • این نسخه ی پشتیبان کجا باید نگهداری بشه؟
  • چه نوع نسخه های پشتیبانی باید گرفته بشن؟
  • چه کسی باید پشتیبان گیری را انجام بده؟

اجازه بدین پاسخ این سؤال ها را یکی یکی بدیم -

پشتیبان گیری به چه میزان باید انجام بشه؟

اگه سایت تان در دوره های خاصی از زمان تغییر نمی کنه، توصیه میشه که فقط یک بار از آن نسخه ی پشتیبان تهیه کنین و آن را روی هارد دیسک تان یا روی سی دی یا دی وی دی یا هرجای دیگری که تمایل دارین، نگهداری کنین. زمانی که نیاز به بازگرداندن آن داشتین، این کار را انجام بدین و مطمئن بشین که وب سایت تان کار می کنه و اجرا میشه.

ولی اگه عادت دارین که تغییرات بصورت مکرر روی وب سایت تان ایجاد کنین، لازمه که بصورت منظم پشتیبان گیری را انجام بدین. وب سایت هایی مثل amazoon.com، پشتیبان گیری را با زمان بندی های بسیار کوتاه و با ساختارهای بسیار گران قیمتِ پشتیبان گیری، انجام میدن.

بسته به نوع کسب و کارتان، باید ببینین از دست دادن چه میزان اطلاعات را می توانید تحمل کنین. اگه فکر می کنین حتی از دست دادن یک روز از اطلاعات تان هم مقرون به صرفه نیست، پس به شما زمانبندی پشتیبان گیری را بصورت روزانه توصیه می کنم، به همین ترتیب می توانید در صورتی که پشتیبان گیری بصورت هفتگی یا ماهانه برای تان مناسب است، این نوع از زمانبندی پشتیبان گیری را انتخاب کنین.

این نسخه ی پشتیبان کجا باید نگهداری بشه؟

اکثر اوقات نسخه های پشتیبان از یک ماشین گرفته میشن و در ماشین یا رسانه ی دیگه ای ذخیره میشن. اگه ممکن باشه، باید سرور پشتیبان گیری دیگه ای را ترتیب بدین که بتوانید تمام داده هایتان را از طریق FTP به نسخه ی پشتیبان تبدیل کنین. اگه میزان داده هایتان خیلی نیست، می توانید آن ها را روی سی دی یا دی وی دی یا ... نگهداری کنین.

اگه ممکنه، چندین کپی از نسخه ی پشتیبان را به روشی سازمان یافته برای جلوگیری از اغتشاش، نگهداری کنین. باید کنترل مناسبی روی نسخه های پشتیبان مختلف تان داشته باشین. ارائه دهنده های خدمات زیادی هستن که سرورهای پشتیبان گیری مختلفی را در ازای هزینه ای ناچیز برایتان آماده می کنن و توصیه میشه که این هزینه را برای این سرویس های پشتیبان گیری خرج کنین.

چه نوع نسخه های پشتیبانی باید گرفته بشن؟

دو نوع پشتیبان گیری وجود داره – افزایشی (incremental) و کامل (full) . بستگی به نوع ابزارهای پشتیبان گیری که استفاده می کنین داره. ابزارهای پشتیبان گیری زیادی وجود دارن – برای مثال Oracle ابزارهای خودش را برای گرفتن انواع نسخه های پشتیبان ارائه میده.

  • پشتیبان گیری افزایشی (Incremental Backup) – کنترل کننده ی پشتیبان ها، نسخه ی پشتیبان موجود را با داده ای که می خواین از آن نسخه ی پشتیبان تهیه کنین، مقایسه می کنه. اگه دقیقا مثل هم باشن، از هیچ فایل اضافه ای نسخه ی پشتیبان گرفته نخواهد شد. با این حال اگه فایلی را اضافه یا ویرایش کرده باشین، این فایل ها در نسخه ی پشتیبان، به روز رسانی خواهند شد، به این روش، افزایشی گفته میشه.
  • پشتیبان گیری کامل (Full Backup) – در این روش از تمام فایل ها نسخه ی پشتیبان تهیه میشه، حتی اگه از قبل در نسخه ی پشتیبان فعلی، موجود باشن.

چه کسی باید پشتیبان گیری را انجام بده؟

در ساده ترین روش، می توانید در دوره های هفتگی یا ماهانه، وارد وب سرورتان بشین و تمام فایل های مرتبط با وب سایت را روی کامپیوتر یا رسانه ی دیگه ای کپی کنین. این روش فقط در مواقعی که اطلاعات محدودی روی وب سایت تان داشته باشین جواب میده.

اگه یه پایگاه داده ی عظیم و تعداد زیادی فایل دارین، گرفتن نسخه ی پشتیبان با این روش بصورت هفتگی یا ماهانه، سختِه. در چنین مواردی، ممکنه برای ایجاد نسخه ی پشتیبان و نگهداری آن در ماشین یا رسانه ی دیگه، نیاز به اسکریپت های اتوماتیک داشته باشین.

می توانید اسکریپت پوسته یا اسکریپتِ Perlتان را بنویسین و بصورت اتوماتیک پوشه های متفاوتی را چک کنین و تمام فایل ها را انتخاب کنین و آن ها را فشرده (zip) کنین، به آن ها یک شماره ی نسخه ی پشتیبان منحصر به فرد بدین و بعد فایل ها را به روش ftp روی سرور پشتیبان گیری تعیین شده یا روی یک رسانه مثل نوار (tap drive) انتقال بدین.

نتیجه گیری

بستگی به شما داره که تصمیم بگیرین چطور پشتیبان گیری انجام بشه. اگه صاحب وب سایت هستین، باید بدون هیچ اشتباهی بصورت منظم پشتیبان گیری را انجام بدین. در غیر این صورت، ممکنه عواقب جدی در انتظارتان باشه.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...