راهنمای توسعه دهندگان وب

آمار سایت

زمانی که وب سایت تان را آپلود و اجرا می کنین، مهمه که بازدیدکننده هایتان را بررسی کنین و چیزهایی که استفاده می کنن را آنالیز کنین. باید اطلاعایی جزئی مانند زیر داشته باشین –

 • بازدید کننده ی شما کیست؟ - باید آدرس IP بازدیدکننده ی سایت تان را داشته باشین تا مکان جغرافیاییش را بدانید و او را شناسایی کنین.
 • برچسب زمانی بازدیدکننده ها (Visitors’ Timestamp) – باید از زمانی که سایت تان بالاترین تعداد بازدیدکننده را داره، مطلع باشین تا بتوانید زمان down (غیرفعال) بودن سرور را براحتی مشخص کنین. دوم این که timestamp و آدرسِ IP، به شما در شناسایی بازدیدکننده های سایت تان در مواردی که تجسسی راجع به بازدیدکننده های سایت تان لازم باشه، کمک خواهند کرد.
 • بازدیدکننده ها چه چیزی را ترجیح میدن؟ - این که بازدید کننده چه صفحه هایی از سایت تان را دیده، اطلاعاتی راجع به اهمیت قسمت های مختلف وب سایت تان، به شما میده.
 • بازدیدکننده ها چطوری میان؟ - این مورد یکی دیگه از اطلاعات مهمیِه که باید از آن مطلع باشین. چطوری بازدیدکننده های سایت تان را می گیرین؟ آیا مستقیماً میان یا از طریق وب سایت های دیگه یا برنامه های تبلیغاتی میان؟
 • بازدید کننده ها چه مدت در وب سایت تان می مانند؟ - یک بازدیدکننده چقدر زمان در سایت تان سپری می کنه؟ اگه بازدید کننده ها بعد از دیدن 1 یا 2 صفحه سایت تان را ترک می کنن، باید از روش هایی نوآورانه برای بیش تر کردن زمان ماندن آن ها در وب سایت تان استفاده کنین.
 • مرورگرهای بازدیدکننده ها – این اطلاعات خیلی مهمن تا بتوانید وب سایت تان را برای نوع مرورگرهای وبی که بازدیدکننده ها استفاده می کنن، ارتقاء بدین.

برنامه های آماری

وب سایت های زیادی وجود دارن که به شما در پیدا کردن تمام اطلاعاتی که در بخش قبلی در موردشان صحبت کردیم، کمک می کنن. فقط باید قطعه کدی کوتاه را در قسمتِ <head<....</head> صفحه های وب تان قرار بدین، البته ممکنه تمام اطلاعاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را بدست نیارین ولی آنالیزی کامل از سایت تان بدست خواهید آورد.

 • می توانید Googles Analytics را امتحان کنین، برنامه ای که آمار وب سایت تان را ضبط می کنه.
 • یه برنامه ی خوب دیگه به نام Webalizer برای این کار است. این برنامه تمام اطلاعات آماری اصلی که نیاز دارین را به شما میده.
 • سایتی از sourceforge هست که به شما امکان جمع آوری اطلاعات آماری وب سایت تان را میده. بنابراین می توانید Awstats را امتحان کنین.

اصطلاحات آماری سایت

اصطلاحاتی که در ادامه آمده را یاد بگیرین تا درک گزارش های آماری و آنالیزهای سایت تان برای تان راحت تر بشه.

 • Unique Visits (بازدیدهای منحصر به فرد) – تعداد بازدید های منحصر به فردی که در دوره ای از زمان داشتین. اگه فقط یک نفر از سایت تان دیدن کرده باشه، ولی همان یک نفر 1000 دفعه ی متفاوت در روز بازدید کرده باشه، مقدارِ unique visits، یک خواهد بود. یکتایی بر اساس آدرسِ IPیِ بازدیدکننده محاسبه میشه.
 • Total Visits (تمام بازدیدها) – تعداد تمام بازدیدها شامل بازدیدهایی دوباره ای که در دوره ی مشخصی از زمان انجام میشه، است. هر بار که یک بازدیدکننده به سایت تان میاد، بعنوان یک بازدید حساب میشه.
 • Page Views or Page Impressions (تعداد بازدید صفحه ها یا برداشت صفحه ها) – هر بار که یک صفحه ی وب بارگذاری میشه، بعنوان یک بازدیدِ صفحه در نظر گرفته میشه. اگه لینک های موجود روی این صفحه را بشمارید، این امر بعنوان page impression (برداشت صفحه) محسوب میشه.
 • Hitها (بازدیدها) – hitها بسیار شبیه به page views (بازدیدهای صفحه) هستن و هر بار که بازدیدکننده روی لینک های مرتبط با صفحه کلیک کنه، حساب میشن.
 • Direct Access (دسترسی مستقیم) – این گزینه به کسانی اشاره داره که از طریق bookmarkهایشان یا از طریق تایپ کردن URL سایت تان بصورت دستی در نوار آدرس مرورگر، به وب سایت تان دسترسی پیدا کرده اند.
 • Referrer & Referral URL (ارجاع دهنده و URL ارجاعی) – آدرسِ وبِ جایی که بازدیدکننده در آن از یک لینک برای دسترسی به سایت تان استفاده کرده. مثلاً اگه کسی وب سایت تان را از طریق جستجوی گوگل پیدا کنه و برای دسترسی به سایت تان روی لینکش کلیک کنه، google ، همان referrer (ارجاع دهنده) خواهد بود.
در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...