راهنمای توسعه دهندگان وب

مهارت های مورد نیاز توسعه وب

اگر نقشه ای برای طراحی یک وب سایت دارین، باید مجموعه ای مهارت هایی را داشته باشین. این مجموعه مهارت ها بی پایان اند، چون امروزه تکنولوژی های مختلف زیادی وجود دارن و تعداد زیادی هم هر روزه به وجود میان. بنابراین باید برنامه ای بریزید و یکی از تکنولوژی های موجود را برای پروژه تان انتخاب کنین و آن را دنبال کنین.

نیازی به این که تمام مهارت های لیست شده را بلد باشین نیست. اگه می خواین یه وب سایت ساده طراحی کنین، فقط چهار مهارت اولِ لیست شده در این بخش کافیِه. باقیِ مهارت ها در صورتی نیازَن که بخواین یک وب سایت بزرگ تر و تعاملی تر طراحی کنین.

 • عملیات کامپیوترها – تمام چیزی که باید بدانین اینه که یک کامپیوتر چطوری عمل می کنه – Windws، Linux یا Macintosh. این امر به این بستگی داره که می خواین از چه وب سروری بعنوان میزبان (host) برای وب سایتتان استفاد کنین. بنابراین باید فقط راجع به آن سیستم دانشی مقدماتی داشته باشین، باید به خوبی با عملیات پایه ایِ آن مثل ایجاد فایل، حذف فایل، به روز رسانی فایل، ایجاد فولدر، مجوزهای فایل و .... آشنا باشین.
 • دسترسی از راه دور (Remote Access) – اکثر اوقات وب سرورتان فقط از طریق سایتِ راه دور دسترس پذیرِه. باید از چگونگی اتصال یک کامپیوتر از یک سایتِ راه دور مطلع باشین. بنابراین برای اتصال به یک ماشینِ راه دور، حداقل باید دانشی اولیه راجع به ابزارِ telnet، داشته باشین. ارائه دهنده های (service providers) زیادی وجود داره که پنل کنترلی ای جهت مدیرت وب سایتتان ارائه میدن.
 • دانلود و آپلودِ فایل – همانطور که گفتم بیش تر اوقات وب سرورتان روی سایت راه دورِه. بنابراین باید فایل های مرتبط با وب سایت تان را آپلود و دانلود کنین. بنابراین حداقل باید دانشی ابتدایی راجع به ابزارِ FTP، جهت اتصال به ماشینِ راه دور و دانلود یا آپلود فایل هایتان داشته باشین. تقریباً بیش تر ارائه دهنده های خدمات وب، امکاناتی برای آپلود کردن فایل ها روی وب سرور، به شما ارائه میدن.
 • دانش HTML/XHTML – این ها زبان های نشانه گذاری هستن که برای طراحی وب سایت تان از آن ها استفاده خواهید کرد. بنابراین باید درک خوبی از این زبان ها داشته باشین. می توانید برای یادگیریِ این زبان ها به HTML/XHTML مراجعه کنین.
 • دانشِ CSS -دانشِ Cascading Style Sheet، برای دستیابی به بسیاری از نتایجی که توسط HTML یا XHTML، امکان پذیر نیستن، لازمه.
 • اسکریپتِ PHP – امروزه بیش تر سایت ها با استفاده از زبانِ PHP تولید میشن. این اسکریپت به شما کمک میکنه تا وب سایتی تعاملی ایجاد کنین. برای اطلاعات بیش تر به یادگیریِ PHP Script مراجعه کنید.
 • اسکریپتِ PERL = PERL، زبان دیگه ایِه که در طراحی برنامه های وبِ تعاملی، خیلی استفاده میشه. بنابراین اگه می خواین از PERL برای طراحی وب سایتتان استفاده کنین، می توانید برای اطلاعات بیش تر به یادگیریِ PERL Script مراجعه کنین.
 • اسکریپت های جاوا یا VB – این اسکریپت ها برای اجرای اعتبارسنجی های سطح کاربر و اضافه کردن ویژگیِ تعاملی بودن به وب سایت تان استفاده می شن. بنابراین بهتره که توسعه دهنده ی وب، دانشِ هر کدام از اسکریپت های سمت کلاینت را داشته باشه.
 • تکنولوژیِ AJAX – آخرین تکنولوژیِ وبِه. گوگل و یاهو از این تکنولوژی برای فراهم کردن تجربه ی وب گردیِ بهتر برای بازدید کننده هایشان، استفاده می کنن. برای اطلاعات بیش تر به بخش یادگیری تکنولوژیِ AJAX مراجعه کنین.
 • ASP یا JSP – تکنولوژی های دیگه ای برای ایجاد وب سایت های تعاملی هستن.
 • دانشِ Flash – می توانید از Macromedia Flash، برای طراحی وب سایت تان استفاده کنین. یادگیری این تکنولوژی کمی زمان برِه ولی اگه یادش بگیرین می توانید با استفاده از آن، وب سایت هایی بسیار زیبا و تعاملی ایجاد کنین.
 • پروتکلِ HTTP – هر چه در زمینه ی طراحی سایت بیش تر رشد می کنین، تمایل بیش تری به یادگیری بیش تر در زمینه ی وب پیدا می کنین. بنابراین پیشنهاد می کنم ستون اصلیِ وب، مثلاً پروتکل HTTP، را هم یاد بگیرین. برای اطلاعات بیش تر می توانید به یادگیری پروتکلِ HTTP مراجعه کنین.
در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه دهندگان وب

Web Developer's Guide

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...