وب سرویس ها

وب سرویس ها – مشخصه ها (Characteristics)

مبتنی بر XML

وب سرویس ها از XML در لایه های نمایش و انتقال داده استفاده می کنن. با استفاده از XML هر نوع الزامی بر شبکه، سیستم عامل یا پلت فرم از بین میره. وب سرویس های مبتنی بر برنامه در سطح اصلی خودشان برنامه های فوق العاده سازگاری هستن.

اتصال آزادانه

استفاده کننده ی وب سرویس مستقیما به وب سرویس متصل نمیشه. رابط وب سرویس میتواند بدون این که در توانایی ارتباط کلاینت با سرویس با مشکلی بوجود بیاد، در طول زمان تغییر کنه. دو سیستم وابسته، نشان دهنده ی این امر هستن که منطق کلاینت و سرور خیلی به هم وابسته هستن، بنابراین اگه یکی از رابط ها تغییر کنه، دیگری هم باید بروزرسانی بشه. سازگاری معماری سیستم هایی که اتصالی آزادانه و غیر وابسته دارن، سیستم های نرم افزاری را قابل کنترل تر کردن و امکان ادغام آسان ترِ سیستم های مختلف را فراهم کردن.

Coarse-Grained

تکنولوژی های مبتنی بر شیء مثل جاوا سرویس هایشان را از طریق متدهایی منحصر به فرد، افشا میکنن. یک متد منحصر به فرد، روشی خوب برای ارائه ی توانایی ها، در سطح اشتراکیِه. برای ساختن برنامه ی جاوا در scratch، باید چند متدِ fine-grained ایجاد کرد، این متد ها از یک سرویسِ coarse-garined تشکیل شدن که توسط مشتری یا سرویس دیگه ای مورد استفاده قرار میگیرن.

افشای Businessها و رابط ها باید coarse-grained باشه. تکنولوژی وب سرویس راهی طبیعی برای تعریف سرویس های coarse-grainedای داره و به مقدار دقیق منطق business دسترسی داره.

قابلیت همگام یا ناهمگام (Ability to be Synchronous or Asynchronous)

همگام، به متصل بودن کلاینت به اجرای سرویس، اشاره داره. در فراخوانی های همگام، کلاینت بلاک میشه و قبل از ادامه ی عملیات، منتظر می ماند تا سرویس عملیاتش را، تکمیل کنه. عملیات های ناهمگام این امکان را به کلاینت میدن تا سرویسی را فراخوانی کنه و بعد از فراخوانی، عملیات دیگه ای را اجرا کنه.

کلاینت های ناهمگام، نتایج شان را بعداً بازیابی می کنن در حالی که کلاینت های همگام (همزمان) زمانی که سرویس کامل بشه نتایج را دریافت می کنن. قابلیت ناهمگام، کلیدی برای فعال کردن سیستم هاییِه که به هم وابسته نیستن و اتصال آزاد دارن.

پشتیبانی از فراخوانی رویه های remote (از راه دور) (RPCs)

وب سرویس ها این امکان را به کلاینت میدن تا با استفاده از پروتکل های مبتنی بر XML، رویه ها، توابع و متدها را از اشیاءِ remote (از راه دور) ، فراخوانی کنن. رویه های remote (از راه دور)، پارامترهای ورودی و خروجی ای را افشا می کنن که وب سرویس باید از آن ها پشتیبانی کنه.

در طول چند سال گذشته توسعه ی کامپوننت ها از طریق Enterprise JavaBeans (EJBs) و کامپوننت های .NET، ، بطور فزاینده ای بخشی از معماری و استقرار سازمانی شده است. هر دوی این تکنولوژی ها توزیع شده هستن و از طریق مکانیسم هایِ RPC مختلفی قابل دسترسی هستن.

وب سرویس با ارائه ی سرویس های خودش که معادل با همان کامپوننت های سنتی هستن یا از طریق ترجمه ی فراخوانی های ورودی به فراخوانی یک EJB یا یک کامپوننتِ .NET، از RPC پشتیبانی می کنه.

از تبادلات اسناد پشتیبانی می کنه

یکی از مزایای کلیدیِ XML، روش عمومی آن برای نمایش نه تنها داده بلکه اسناد پیچیده است. این اسناد می توانند به سادگیِ نمایش آدرس جاری باشن یا به پیچیدگیِ نمایش یک کتاب کامل یا درخواست یک عبارت (RFQ). وب سرویس ها از تبادلات واضحِ اسناد پشتیبانی می کنن تا ادغام کسب و کار را تسهیل بخشند.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

وب سرویس ها

Web Services

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...