راهنمای توسعه وب سایت

راهنمای توسعه وب سایت - نام دامنه

- نام دامنه بخشی از آدرس آنلاین شماست و بازدیدکنندگان به آسانی از آن برای پیدا کردن شما استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، نام دامنه softskill.ir است. نام دامنه شما منحصر به فرد است. هنگامی که شما آن را ثبت کرده‌اید، هیچ کس دیگری قادر به ثبت آن نمی‌باشد، اگر چه شما باید در زمان مقرری آن را تمدید نمایید.

ثبت نام، نام دامنه آسان است زیرا می‌توانید هر نامی که می‌خواهید انتخاب کنید، اما آنچه که انتخاب می‌کنید برای آینده کسب و کار یا وب سایت شما بسیار مهم است. بنابراین، در این بخش، بر برخی از قوانین که پیش از خرید نام دامنه باید در نظر گرفته شود، تمرکز می‌کنیم.

قانون اول: در صورت لزوم نام دامنه را مطابق با نام تجاریتان انتخاب کنید. نام دامنه ما softskill.ir است که نام تجاری ما نیز می‌باشد و هیچ رشته کلیدی مانند soft-skill.ir که می‌تواند به سختی در یاد می‌ماند که '-' در کجای آن قرار گرفته را ندارد.

اگر نام تجاری شما اعداد ندارد، یک دامنه با اعداد را خریداری نکنید، زیرااز دیدگاه کاربر هیچ تطابقی میان آن با نام تجاری وجود ندارد. به عنوان مثال، softskill58.ir.

قانون دوم: اگر دارای امکانات مالی هستید، پس شما می‌توانید دامنه‌های با پسوندهای مختلف مانند.com،.net،.info،.biz و غیره را خریداری کنید. برای مثال، می‌توان sofskill.net، softskill.info، softskill.biz را در نظر گرفت. دامنه‌هایی وجود دارند که خطا هستند، مانند یک مورد مشابه google.com. اگر شما gogle.com را با جا گذاشتن یک علامت "o" بنویسید، همچنان به وب سایت رسمی google.com هدایت می‌شوید.

google page

قانون سوم: باید اطمینان حاصل کنید که این نام دامنه یک علامت تجاری نیست و یا دارای حق کپی رایت است.

قانون چهارم: نام دامنه کوتاه را پیدا کنید، کاراکترهای کوچکتر در نام دامنه، برای بیان، تایپ اشتراک گذاری و برای دریافت لیست در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی و در نتایج جستجو ساده‌تر است.

قانون پنجم: پسوندها، مانند.com یا.net، در پایان آدرس‌های وب قرار می‌گیرند. این‌ها دارای استفاده‌های خاص می‌باشند، بنابراین مطمئن شوید که پسوند مناسب برای کسب و کارتان را انتخاب می‌کنید. دامنه.com محبوب‌ترین است، اما می‌تواند برای گرفتن نام دامنه کوتاه و به یاد ماندنی چالش بر انگیز باشد، زیرا مدت طولانی است که از آن استفاده می‌شود. اگر صفحه وب شما به صورت local خدمت می‌کند، می‌توانید آن را با پسوند کشور خود مانند.ir خریداری کنید.

 قانون ششم: اگر نام دامنه مشابه با نام تجاری نباشد، حداقل باید از کلمات کلیدی خاصی استفاده کنید که کسب و کارتان را توصیف می‌کند، مانند softtutorials.com. این کار برای بهبود بخشیدن رتبه شما در موتورهای جستجو (که باعث افزایش ترافیک می‌شود) کمک می‌کند و همچنین برای مشتریان شما قابل درک تر است.

 

پسوندهای نام دامنه

نوع اول دامنه، دامنه سطح بالا (TLD) است. این دامنه‌های سطح بالا شامل هر پسوندی می‌شوند که تنها شامل یک suffix می‌باشد به عنوان مثال،.net،.info،.biz و غیره.

2LDs) نام دامنه‌ای است که پس از پسوند.com یا.co به یک سطح دیگر می‌رسد. به عنوان مثال،.com.au دامنه سطح دوم است، زیرا پسوند بعد از.com نشان دهنده این امر است کهوب سایت از استرالیا می‌باشد.

gTLD یک دامنه سطح بالا عمومی است و شامل آدرس‌هایی مانند:.marketing،.estate،.fashion و photography. می‌شود. این بخش پررونق اخیراً محبوب شده و محدوده وسیعی برای انتخاب صنعت شما را در بر دارد!

CcTLDs دامنه‌های سطح بالا کد کشور هستند که معمولاً به کشورهای خاص محدود می‌شود. این‌ها دامنه‌هایی مانند.au،.uk،.ir،.us، و غیره هستند.
پسوندها نیز دارای معنی می‌باشند.

معانی برخی از حوزه‌های سطح بالا به شرح زیر است:

  • .com - تجاری: یک TLD باز است؛ هر شخص یا نهادی مجاز به ثبت نام بوده و همیشه TLD اصلی می‌باشد.
  • .org - سازمانی: یک TLD باز است؛ هر شخص یا سازمانی مجاز به ثبت نام می‌باشد. اما، در ابتدا برای سازمان‌های غیر انتفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در حال حاضر هیچ محدودیتی وجود ندارد و نام دامنه.org توسط سازمان‌های متعدد استفاده می‌شود.
  • Net. - شبکه: یک TLD باز است؛ هر شخص یا سازمان مجاز به ثبت نام می‌باشد. در اصل برای استفاده از دامنه‌هایی که به شبکه توزیع رایانه یا سایت‌های " پوششی" که به عنوان یک پورتال برای مجموعه‌ای از وب سایت‌های کوچکتر عمل می‌کنند، در نظر گرفته شده است.
  • .edu - آموزش و پرورش: این TLD محدود به مؤسسات آموزشی عالی خاص مانند، مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌ها می‌باشد.
  • .mil – نظامی:.mil یک TLD محدود به استفاده توسط ارتش ایالات متحده می‌باشد.
  • .arpa - آدرس و مسیریابی: برای آژانس‌های پیشرفته تحقیقات در روزهای اولیه اینترنت است، در حال حاضر.arpa به طور انحصاری به عنوان یک زیرساخت اینترنت TLD استفاده می‌شود.

 

در فصل بعد با نحوه ثبت نام دامنه آشنا می‌شویم.

در صورتی که سوال و یا نظری دارید، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

مبحث آموزشی

راهنمای توسعه وب سایت

Website Development Tutorial

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...