آسیب شناسی شبکه های اجتماعی به عنوان منبع آموزشی

بخش: متفرقه 150 بار مشاهده شده دوشنبه ۲۰ شهریور ۹۶ 0 نظر ارسال شده
آسیب شناسی شبکه های اجتماعی به عنوان منبع آموزشی

این موضوع از آنجایی برای من با اهمیت شد و تصمیم گرفتم مطلبی با این مبحث منتشر کنم که یکی از دوستان چند مطلب مذهبی از چند تا کانال مختلف مذهبی برای من فوروراد کرد تا شاید من هم از این مطالب مذهبی استفاده کنم بعد از خواندن مطالب ارسالی توصیه شخصیم به دوستم این بود که از این کانالها بیاد بیرون و اگر دنبال مطالب دینی و مذهبی هست از طریق کتب و یا سایتهای معتبر پیگیری کنه و این حرفم دوستم رو آزرده خاطر کرد و سرآغار گفتگویی شد که این گفتگو را در قالب یادداشت در ادامه خواهید خواند.

دوستم تاکید داشت که هر مطلبی که برای من ارسال کرده و توسط این کانالها منتشر میشده از منبع معتبر علمی بوده و هیچ گونه دلیل منطقی برای رد این مطالب وجود نداره، اگر شما هم جزو کسانی هستید که مسئولیت تولید محتوا در شبکه های مجازی رو بر عهده دارید و یا همانند این دوستم معتقد هستید که صرف اشاره به منبع علمی برای هر مطلبی دلیلی بر آموزنده بودن مطلب هست، در ادامه با من همراه شوید و در آخر نظرات و انتقاداتتون رو در کامنتها بیان کنید.

مطالب علمی با منبع معتبر بصورت ناقص

بحث رو با مثالی دینی که برای این دوستم زدم شروع می کنم، فرض می کنیم به عنوان یک شخص غیر مسلمان وارد چند تا از کانالهای مذهبی شدیم و در همان ورود اول با دو مطلب کاملا معتبر  رو برو میشیم 1- آیه ای از قران کریم که همه زنان پیامبر را ام المومنین خطاب قرار میدهد . 2- مطلبی با اسناد تاریخی معتبر که جنگ جمل رو توضیح میده که در یک طرف علی (ع) و طرف دیگر یکی از همسران پیامبر رو در روی هم وجود دارند، چه نتیجه ای از این دو مطلب معتبر بدون پیش زمینه خاصی در ذهن اون فرد نقش خواهد بست؟ (نتیجه گیری بر عهده مخاطب)

و اما همه با مثال دومی که می خواهم بیان کنم به خوبی آشنا هستیم و حداقل چندین بار با این موضوع مواجه شده ایم، در یک جمع دوستانه و یا فامیلی کافیست فقط یکی از اطرافیان در احوال پرسی به بیماری و حال ناخوشی که دارد اشاره ای کند اینجاست که به لطف کانالها و پیج های طب سنتی، متخصصین پزشکی فامیل و دوستان وارد عرصه شده و انواع و اقسام داروهای طبیعی و به قول خودشون "بی ضرر" رو معرفی می کنند. متاسفانه قبلا اطلاعات این متخصصین فقط در حد بیماریهای عمومی و تجویز چند داروی عمومی خلاصه میشد اما به لطف مطالبی که بصورت ویروس بار در بین خانواده ها در حال پخش شدنه این اطلاعات و تجویزات دارویی به بیماریهای خاص و لاعلاج رشد پیدا کرده است.

در بسیاری روایات خواص درمانی زیادی برای اسپند ذکر شده و در معتبر بودنشون شکی نیست اما مشکل اصلی زمانی بوجود میاد که تو کانالی که متخصص عنوان شده فامیلی عضو بوده تنها به خواص این گیاه اشاره شده نه به موارد منع مصرف! و شما تصور کنید حال بیمار سرطانی که اسپند آسیاب شده تجویز شده توسط یکی از ادمین پیج های طب سنتی رو مصرف کرده باشه. (تجربه واقعی)

در نتیجه "هر نوع مطلب علمی حتی با منبع معتبر منتها به صورت ناقص و بریده شده فقط حس توهم با سواد بودن را در پی خواهد داشت"، توهمی که متاسفانه این روزها در بیشتر افراد شاهد هستیم و نه تنها تا به حال علاجی درست برای رفع این مورد اندیشده نشده بلکه اطلاع رسانی دقیقی هم صورت نگرفته است.

مطالب انگیزشی بصورت مستمر

تکرار یا استمرار جزو مواردی هست که تو اکثر کارها جزو اولویت محسوب میشه اما نه در همه زمینه ها، شاید شما نیز جزو افرادی باشید که در چندین پیج انگیزشی اینستاگرامی یا کانال تلگرامی عضو باشید و هر روز و در چند نوبت پیام های انگیزشی دریافت کنید دریافت این گونه مطالب بصورت مستمر حس کاذب کار مفید انجام دادن در مغز شخص ایجاد خواهد کرد بدون اینکه فرد دست به اقدامی عملی زده باشه. در واقع تخیل در موفقیت جایگزین تحرک در مسیر موفقیت خواهد شد.

 

مطالب علمی با منبع معتبر و کامل بدون برنامه و نظم و وقفه لازم

اکثر سیستم های آموزشی دنیا در حداقل بازه زمانی 45 دقیقه ای روی یک مبحث خاص پایه گذاری شده اند تا ذهن فرصت دریافت، پردازش و نتیجه گیری از اطلاعات را داشته باشه حال آنکه در شبکه های مجازی با توجه به عضویت در پیج ها و کانالهای مختلف فقط مرحله دریافت بصورت انبوه و رگبار وار در موضوعات مختلف رخ میده که حتی در صورت معتبر و کامل بودن مطالب نیز با توجه به فقدان مرحله پردازش و نتیجه گیری هیچ بار علمی در پی نخواهد داشت. ( میشه بارش باران سیل آسا بدون وجودی سدی رو در نظر گرفت که نتیجه ای جز تخریب آنچه که در مسیرش قرار دارد رخ نخواهد داد.)

و اما جای افسوس اینجاست که برخی از صاحب نظران وجود شبکه های مجازی را کمکی بر افزایش سرانه مطالعه در کشور می دانند. با توجه به اینکه بحث فوق فقط بر روی مطالب معتبر موجود در این فضا بود که سهم خیلی پایینی در مقابل محتوای زردی که روزانه تولید و در میان عموم مردم پخش میشه دارند.

رسول عادل
رسول عادل

توسعه دهنده وب و طراح رابط کاربری، علاقه مند به مباحث سئو و دیجیتال مارکتینگ، حذف پیچیدگی ها و ساده کردن مسائل تو هر زمینه ای از ویژگی های من محسوب میشه

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...