9 نکته برای یادگیری برنامه نویسی بدون تجربه قبلی!

بخش: برنامه نویسی 62 بار مشاهده شده سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶ 0 نظر ارسال شده
9 نکته برای یادگیری برنامه نویسی بدون تجربه قبلی!

برنامه نویسی برای شما کار جدیدی است؟ این که آیا شما کد را برای سرگرمی یا به عنوان برنامه ای که می خواهید آن را به صورت حرفه ای تا پایان ادامه دهید فرقی ندارد چون در هنگام یادگیری هر کدام، حتما سوالاتی در مورد آن به ذهنتان خطور می کند. به عنوان کسی که زمانی برنامه نویسی نیز برای من هم تازگی داشته، سعی بر این دارم تا دیدگاه هایی را در مورد چگونگی یادگیری اولین زبان برنامه نویسی خودم بوده را به شما نیز آموزش بدم. امیدواریم که شما یک وقت سرگرم کننده برای کشف نحوۀ برنامه نویسی داشته باشید!

1. آشنایی با مفاهیم اساسی برنامه نویسی

حتی قبل از انتخاب یک زبان برای یادگیری، باید مفاهیم اساسی را که تمام زبان های برنامه نویسی را تحت پوشش قرار می دهند، درک کنید. اجازه ندید که شرایط جدید مانع از یادگیری شما شوند، آن ها عبارتند از:

  • متغیرها(Variables): به عبارت ساده، متغیرها نامی هستند که به متد جهت ذخیره سازی اطلاعات در هر برنامه داده می شود. فراخوانی متغیر، اطلاعات ذخیره شده را بازیابی می کند.
  • ساختارهای کنترل (Control structures): ساختارهای کنترل در برنامه مشخص می کنند که کدام متغیرها براساس پارامترهای موجود استفاده می شود. بطور مثال، دستورات If...then...else یکی از ساده ترین ساختارهای کنترل در بسیاری از زبان ها است که به برنامه می گوید که چگونه باید روند را ادامه دهد.
  • ساختار داده ها(Data structures): متدهای مختلف ذخیره سازی و دسترسی به داده ها در کامپیوتر را پوشش می دهد.
  • دستور نگارش (Syntax): مجموعه قوانینی است که گرامر زبان برنامه نویسی را تعریف می کند.
  • ابزارها(Tools): یک قطعه نرم افزاری است که می تواند شما را سریع تر نمودن برنامه کمک کنند. 

 

2. انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب

اولین برنامه نویسی های من در دوران دبیرستان از طریق دوره اجباری ++C  بود. در آن زمان، تنها تجربه قبلی من برنامه نویسی پایه بوده و از دستورات GOTO برای کشیدن اشیای deathاستفاده کرده بودم و هیچ درک واقعی از اینکه هدف آن خدمت کردن است نداشته ام.

در حال حاضر پایتون توسط بسیاری از مردم به عنوان زبان برنامه نویسی پایه در نظر گرفته می شود. ++C در مراحل ابتدایی جالب بود؛ زیرا به نظر می رسید مفهوم برنامه نویسی شی گرا را به صورت قابل کنترل نشان می دهد. کاربران جدید توابع، آرایه ها و کلمات کلیدی مانند 'void' و 'public' را درک کردند. اما بعد از مدتی، کشف شد که آنها تنها چندین معناشناسی ++ C را آموخته اند و هیچ درک درستی از آنچه در پشت صحنه رخ می دهند ندارند.

 

3. انتخاب زبان سطح پایین جهت نشان دادن مفاهیم 

وقتی یاد می گیرید که برای اولین بار برنامه نویسی کنید، ابتدا باید پایه ها را تنظیم کنید. آموزش ابتدایی باید شامل مهارت های حل مسئله و درک مفاهیم سطح پایین باشد. منظور از مفاهیم پایین چیست؟ خوب، به عنوان مثال، آیا می دانستید که وقتی توابع را در C ++ نوشتی، آنها در پشته تماس قرار می گیرند؟ ممکن است از سرریز پشته شنیده باشید، نشانگرهای مبهم درک شده است و دانش ساده ای از دروازه های منطقی دارند. این ها مفاهیم سطح پایین هستند. 

در اینجا برخی از نظرات در مورد ویژگی های اولین زبان برنامه نویسی را مشاهده می کنیم.

  •  باید مفاهیم اساسی و سطح پایین مانند متدها و حلقه ها، مشکلات شکستن، جمع آوری داده ها و به طور کلی چگونگی فکر کردن مانند یک کامپیوتر را یاد بگیرید. یک زبان برنامه نویسی مانند Python یا Smalltalk شما را به سرعت با این مفاهیم آشنا می کند.
  •  نباید به طور خلاصه انتزاعی باشد. این بدان معنی است که زبان برنامه نویسی باید برای خواندن و درک آسان باشد. این اولین زبان برناه نویسی ای است که می خواهید آن را تا حد ممکن به زبان انگلیسی نزدیک کنید. Python و Smalltalk بسیار نزدیک به این ایده است و به همین ترتیب آنها برای یادگیری آسان هستند.

زبان هایی مانند ++C دارای دستورالعمل پیچیده ای هستند که باید پیش از اینکه بتوانید هر کاری را با آن ها انجام دهید، آن ها را بیاموزید. 

یکی دیگر از مزایای زبان پویا مانند پایتون این است که می توانید ویژگی های زبان را در حین برنامه نویسی تست کنید. بنابراین، اگر در برنامه ای که آن را برنامه نویسی کرده اید، یک اشکال پیدا کنید، می توانید به اسکریپت پایتون خود بازگردید، خطوط مربوطه را ویرایش کرده و دوباره برنامه را اجرا کنید. در ++C ، به هنگام اشکال زدایی و دیباگ کردن باید برنامه را دوباره کامپایل نمایید. 

این ها تمام موارد مورد نظر می باشند. ممکن است توسعه دهندگان دیگر به شما بگویند که انتخاب شما می تواند در مورد دستورنگارش محتاطانه تر باشد. وقتی زبان اول را انتخاب می کنید، یکی موردی را انتخاب کنید که به اهداف برنامه نویسی شما کمک می کند. برخی از مردم هنگام انجام اولین گام های خود در ++C ، هیچ مشکلی با آن ندارند. آن ها این زبان را انتخاب کردند زیرا برای چالش های آن آماده بودند.

بعضی از مردم به شما می گویند که زبانی که با آن شروع می کنید، اهمیتی ندارد زیرا اصول برنامه نویسی در همۀ آن ها یکسان است. شاید این درست باشد، اما در برخی از زبان ها پیچیدگی هایی وجود دارد که می تواند برای شما که اولین بار است اقدام به برنامه نویسی می کنید تبدیل به یک بار اضافی شود. 

 

4. در صورت امکان از زبان های معروف اجتناب کنید 

سعی کنید زبان های صنعتی مانند PHP، جاوا اسکریپت، ++C و C را انتخاب نکنید. آنها زبان هایی هستند که برای سال ها استفاده شده اند و بسیاری از  ابزار و تدارکات را حمل می کنند که می تواند باعث طولانی شدن زمان یادگیری شما باشد. شاید با Smalltalk شروع کنید، که در سال 2017 جایگاه دوم را در Survey Developer Overflow Stack برای زبان برنامه نویسی مورد علاقه داشت. شما مقدماتی ملموس برای چگونگی برنامه نویسی، با گزینه های شی گرا Smalltalk را دریافت خواهید کرد که زبانی عالی برای یادگیری در مورد اشیاء محسوب می شود. به دنبال زبان مبهمی نروید که مستندات زیادی نیز ندارد. اینکار تنها باعث شکست شما می شود. 

 

5. انتخاب زبان برناه نویسی بر اساس اهداف خود

منطقی است که زبان برنامه نویسی را براساس دلایل خود برای یادگیری کد مورد نظرتون انتخاب کنید. آیا می خواهید یک برنامه تلفن همراه ایجاد کنید؟ می خواهید وب سایت ها را ایجاد نمایید؟ بر این اساس، یک زبان برنامه نویسی مناسب را انتخاب کنید. 

 

6. با استفاده از برنامه نویسی بیاموزید نه تنها خواندن آن ها 

بدون تردید یادگیری تاکتیکی موثرتر از خواندن است. برنامه ها را تایپ و کد نویسی کنید و تنها با خواندن آن ها را پیش نبرید. با خواندن یک برنامه، ممکن است مفهوم آرایه ها را درک کنید. اما بدون اینکه خودتان آن را برنامه نویسی کنید، نمی توانید در زمان مناسب آن را با دستورنگارش درست ایجاد کنید. 

 

7. اصول را فراموش نکنید. 

ما قبلا توصیه هایی برای یادگیری اصول برنامه نویسی و نحوه فکر کردن مانند کامپیوتر ها را ارائه نمودیم. اگر با بی حوصلگی به تمرین های سرگرم کننده می پردازید و در آن چیزهایی را ایجاد می نمایید،اصول را فراموش نکنید. با عدم رعایت اصول هرگز زبان برنامه نویسی را به صورت عمیق نمی آموزید و نخواهید دانست که برنامه چه کاری را انجام می دهد. 

 

8. سعی کنید کد را روی کاغذ بنویسید. 

نوشتن کد بر روی کاغذ یک روش خوب برای یادگیری برنامه نویسی است. شما هیچ راهی برای بررسی اینکه آیا دستورنگارش را درست نوشته اید یا خیر ندارید، این کار در زمان تایپ در کامپیوتر نیز وجود ندارد. در عوض، مجبور خواهید شد تا بیشتر بر آنچه که می نویسید تمرکز کنید. 

 

9. درک تفاوت میان ویژگی های زبان برنامه نویسی و کتابخانه ها 

این منطقه دیگری است که اغلب مبتدیان در آن گیج می شوند. یاد بگیرید که بین کتابخانه های استاندارد و زبان برنامه نویسی تفاوت ایجاد کنید. این کار به شما در درک بهتر و برنامه نویسی مدرن در مورد دانستن اینکه چگونه از کتابخانه ها استفاده نمایید کمک خواهد کرد. (برای ایده نگاهی به کتابخانه ها در جاوا و C بیاندازید) کتابخانه ها می توانند بزرگ باشند، در حالی که می توانید از آن ها به صورت جمع و جور در زبان برنامه نویسی خود استفاده کنید.مهارت برنامه نویسی همراه با یادگیری نحوۀ جستجو و استفاده از کتابخانه ها است که به شما کمک می کند تا آنچه را که می خواهید انجام دهید. 

امیدوارم این راهنمایی ها شما را در مسیری ساده تر و لذت بخش تر از یادگیری زبان برنامه نویسی قرار داده باشد. فقط مطمئن شوید زبانی را که می خواهید پیدا کرده اید و در نتیجه می توانید بیشترین کار را با هر زبان برنامه نویسی دیگر انجام دهید. 

کدام را انتخاب خواهید کرد؟ Smalltalk زیبا و فریبده را که تقریبا مانند گفتار طبیعی است؟ ++C  قوی که به ساخت بازی هایی مانند Dark Souls و BioShock پرداخته؟ پایتون، جاوا، HTML5، روبی، C و... که گزینه های بسیاری را برایتان ایجاد می کند؟ انتخاب شما چیست؟ به بخش نظرات زیر مراجعه کنید.

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...