مقایسه فریم ورک های برتر برای ساخت برنامه های تلفن همراه هیبریدی

بخش: توسعه موبایل 177 بار مشاهده شده سه شنبه ۴ مهر ۹۶ 0 نظر ارسال شده
مقایسه فریم ورک های برتر برای ساخت برنامه های تلفن همراه هیبریدی

تنها چند سال پیش، توسعه برنامه های تلفن همراه از طریق جاوا اسکریپت، چیزی بیشتر از یک آزمایش فراموش نشدنی نبود. این ایده که می توانید اپلیکیشن های iOS و Android را بدون نیاز به کار با جاوا و C ایجاد کنید، به نظر بسیاری از شرکت های وب جذاب است. در حال حاضر ما مجموعه ای از فریم ورک هایی را ارائه می دهیم که ما را به ایجاد یک تجربه مرسوم تلفن همراه تنها با استفاده از فنآوری های وب نزدیک تر کرده اند. 

 

برنامه های هیبریدی موبایل چیست؟ 

برنامه هیبریدی تنها یک وب سایت بهینه سازی منظم تلفن همراه است که در CSS، HTML و جاوا اسکریپت نوشته شده و در یک مرورگر وب نمایش داده می شود (اساسا یک مرورگر وب است). مزیت این است که شما فقط باید یک برنامه واحد را بنویسید که در اکثر موارد بدون تغییر در Android، iOS و Windows Phone اجرا می شود. اکثر فریم ورک های ذکر شده در این مقاله این کار را با استفاده از Cordova یا PhoneGap انجام می دهند که به شما یک پل به API های دستگاه در جاوااسکریپت می دهد. 

در این مقاله قصد داریم به محبوب ترین فریم ورک جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های هیبریدی و بومی موبایل بپردازیم. برای دیدن امتیازات به پایین مقاله بروید. 

 

 1. Ionic

Ionic

Ionic محبوب ترین فریم ورک در لیست ما و احتمالا اولین انتخاب بسیاری از توسعه دهندگان است. می توانید از بخش CSS فریم ورک برای ایجاد طرح های بومی استفاده کنید، اما برای بهره برداری از پتانسیل کامل Ionic ، بهتر است آن را با AngularJS جفت کنید. جایزه بزرگ شما با Ionic رابط خط فرمان است که پر از ویژگی های بسیار جذاب از جمله شبیه ساز های یکپارچه و بسته نرم افزار مبتنی بر Cordova است. 

جوانب مثبت: 

 • با اجزای از پیش تعریف شده کار می کند.
 • جامعه بزرگ.
 • رابط خط فرمان با تعداد زیادی از ویژگی های مفید.

 جوانب منفی: 

 • برای انجام کارهای پیچیده باید AngularJS را بدانید. 

 

2.    Onsen UI

Onsen UI

این یک فریم ورک رایگان است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها را با ترکیب اجزای بومی به نمایش بگذارد. این فریم ورک برای استفاده نسبتا ساده است، می تواند با AngularJS یا بدون آن نیز کار کند و مستنداتی عالی دارد که شامل بسیاری از نمونه ها و پوسته ها برای سازه های رایج ترین اپلیکیشن ها می باشد. یکی از عوامل منفی رابط کاربری Onsen این است که در حال حاضر تنها یک موضوع iOS را ارائه می دهد، هر چند که نسخه بعدی وعده پشتیبانی از Material Design را نیز داده است. 

جوانب مثبت: 

 • با اجزای از پیش تعریف شده کار می کند.
 • مستندات عالی با نمونه. 

جوانب منفی: 

 • سازنده PhoneGap / Cordova گنجانده نشده است، اما پشتیبانی شده است.
 • هنوز از Material Design پشتیبانی نمی کند. 

 

3.    Framework 7

Framework 7

مورد شگفت انگیز در رابطه با  Framework 7 این است که کاملا متجلی است (وابستگی های خارجی مانند زاویه یا React ندارد) و بومی شدن برنامه ها و سازگاری اجزای سازنده و انیمیشن را مدیریت می کند. هر کسی که HTML، CSS و JavaScript را می فهمد، می تواند یک برنامه بدون پیچیدگی را ایجاد کند. Framework 7  شامل ابزارهایی برای تقلید یا بسته بندی برنامه نیست، بنابراین باید آن را با Cordova یا PhoneGap ترکیب کنید.

 جوانب مثبت: 

 • ساده برای استفاده، تنها به HTML، CSS و جاوا اسکریپت متکی است.
 • عملکرد خوب.
 • می توان آن را با هر فریم ورک جاوا اسکریپت انتخاب نمود. 

جوانب منفی:

 • سازنده PhoneGap / Cordova گنجانده نشده است، اما پشتیبانی شده است. 

 

4.    React Native

React Native

همانطور که از نامش بر می آید، هدف React Native این است که برنامه های بومی خود را به جای نمونه هایی که در Webview اجرا می شوند ایجاد کنیم. با این حال توسعه،هنوز هم به طور کامل از طریق جاوا اسکریپت و React نشان داده شده است. این فریم ورک ها برای مبتدیان در توسعه وب مناسب نیستند، اما در کنار آن، یک جامعه بزرگ در پشت آن وجود دارد که به شما در هر بخش از آن کمک می کند. اخیرا پشتیبانی فری ورک برای آندروید انجام شده است، بنابراین می توانید برنامه های cross-platform واقعی داشته باشید. 

جوانب مثبت: 

 • عملکرد بومی.
 • جامعه بزرگ.  

جوانب منفی: 

 • منحنی خسته کننده.

 

 1. jQuery Mobile

jQuery Mobile

پدربزرگ تمام فریم ورک های موبایل،  jQuery Mobile سعی نمی کند که برنامه هایی را مانند آندروید یا iOS بسازند. در عوض، هدف آن کمک به توسعه برنامه های وب است که به همان اندازه در تمام مرورگرهای تلفن همراه (از جمله oldies مانند Windows Phone ، Blackberry و Symbian) کار خواهد کرد. به همین ترتیب، بسیار سبک است و تنها به جی کوئری بستگی دارد و تشخیص لمسی خوب و پشتیبانی PhoneGap / Cordova را ارائه می دهد ولی با این حال برای یادگیری بسیار آسان می باشد. 

جوانب مثبت: 

 • پشتیبانی از طیف گسترده ای از مرورگرهای تلفن همراه.
 • ساده برای استفاده.

 جوانب منفی: 

 • استایل های تاریخی که در iOS یا Android مشابه نیستند.
 • سازنده PhoneGap / Cordova گنجانده نشده است، اما پشتیبانی شده است.

 

 6.    Native Script

Native Script

 

بزرگترین ویژگی Native script این است که به شما امکان می دهد تا یک بار برنامه قابلیت جاوااسکریپت خود را در جاوااسکریپت بنویسید و سپس آن به صورت Android، iOS و Windows Phone تغییر پیدا کند. برنامه های کامپایل شده به صورت بومی را یکیج کرده و بدون باز کردن، اجرا در یک مرورگر شروع می شود. این فریم ورک ها نیاز به مهارت های برنامه نویسی دارند، اما مستندات گسترده و جامع آن ها را جبران می کنند. 

جوانب مثبت: 

 • یک بار بنویسید، از همه جا استفاده کنید.
 • اسناد عالی

 جوانب منفی: 

 • منحنی خسته کننده.
 • جامعه کوچک. 

 

7.    Famous

Famous

Famous یک رویکرد منحصر به فرد برای توسعه وب و موبایل دارد. این درخت DOM HTML) شما) را با WebGL ترکیب می کند و آن را در یک  canvas مشابه آنچه که موتورهای HTML انجام می دهند نمایش می دهد. این روش جدید اجازه می دهد تا فریم ورک برنامه های شما را در 60 فریم در ثانیه اجرا کنند، که مشابه اندازه بیشتر برنامه های بومی است. متأسفانه، این پروژه دیگر فعال نیست و اسناد خوبی برای مرجع ندارد.

 جوانب مثبت: 

عملکرد مانند بومی. 

جوانب منفی: 

 • فعالانه توسعه نیافته است
 • مستندات کامل نیست
 • جامعه کوچک 

 

نتیجه 

بهترین فریم ورک وجود ندارد، تمام آنها جوانب مثبت و منفی خود را دارند و بسته به آنچه می خواهید مورد استفاده قرار دهید در میان آن ها تصمیم بگیرید. امیدواریم که این مقایسه سریع برای شما مفید باشد، اگر تجربه ای در مورد هر یک از فریم ورک های فهرست شده یا موارد مشابه داشته باشید، لطفا یک دیدگاه خود را بگذارید و نظرات خود را در مورد توسعه برنامه هیبریدی به اشتراک بگذارید!

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...