سرور DNS در دسترس نیست؟ در اینجا مراحلی که باید انجام دهید قرار دارد

بخش: توسعه وب 33 بار مشاهده شده دوشنبه ۱۵ آبان ۹۶ 0 نظر ارسال شده
سرور DNS در دسترس نیست؟ در اینجا مراحلی که باید انجام دهید قرار دارد

هنگامی که مرورگر شما قادر به ایجاد اتصال به اینترنت نیست، عملکرد Windows Troubleshooting گاهی اوقات با این پیام پاسخ می دهد: 'DNS server not responding'. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند دلیل ظاهر شدن این اعلان باشد. خوشبختانه، می توانیم این مشکل را تنها با انجام چند مرحله ساده اصلاح کنیم. در این مقاله به برخی از شایع ترین علل و راه حل های آن می پردازیم.

DNS: online name resolution

سیستم نام دامنه (DNS) یک سرویس دایرکتوری است که برای تبدیل الفبایی نام دامنه به آدرس های IP عددی مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند غیر متمرکز، رزولیشن نام عموما در شبکه های سرور DNS در سراسر جهان توزیع می شود. هر آدرس اینترنتی که به نوار جستجوی مرورگر وب خود وارد می کنید، توسط router شما به سرور DNS ارسال می شود. سپس این سرور نام دامنه را به توالی عددی ایجاد  می کند و یک آدرس IP مربوطه را برمی گرداند. در صورتی که سرور DNS قادر به تولید پاسخ نباشد، دسترسی به وب سایت مورد نظر امکان پذیر نمی باشد؛ در نتیجه پیام "DNS server not responding" را نشان می دهد.

 

عیب یابی

ریشۀ چنین پیام های تحریک کننده اغلب به قطع شدن سرور منجر می شود. در چنین مواردی، سرور DNS به طور موقت در دسترس نمی باشد. اغلب اوقات این مشکلات را می توان با تغییر مرورگرها، تغییر چند تنظیم فایروال و یا راه اندازی مجدد روتر اصلاح کرد. 

 

تغییر مرورگر شما

به منظور رد کردن این امر که مشکل اتصال توسط مرورگر وب شما ایجاد می شود، برنامه های جایگزین را برای ورود به صفحه وب مورد نظر آزمایش کنید. مرورگرهای وب مانند موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم، مایکروسافت اینترنت اکسپلورر و اپل سافاری برخی از رایج ترین گزینه ها می باشند. اگر بتوانید به سادگی با تعویض مرورگر مشکل را حل کنید، پس تنظیمات برنامه مورد نظر خود را بررسی کرده و مطمئن شوید که از آخرین نسخه آن استفاده می کنید. ممکن است در شرایط خاص نیاز به پاک کردن برنامه و نصب مجدد آن لازم باشد.

فایروال را غیرفعال کنید

در صورتی که با تغییر مرورگرها قادر به دستیابی به نتیجه مورد نظر نیستید، گام بعدی غیر فعال کردن ویندوز فایروال می باشد. به control panel بروید و firewall را به طور موقت غیرفعال کنید. اگر در حال حاضر قادر به دسترسی به وب سایت مورد نظر هستید، فایروال به عنوان منبع مشکل شناسایی می شود. بعدا، تنظیمات آن را بررسی کنید. اگر خطا بعد از غیرفعال نمودن فایروال ادامه داشت، ممکن است سرور DNS علت مشکل باشد.

deactive firewall

راه اندازی مجدد روتر

مشکلات اتصال اغلب می تواند با راه اندازی مجدد سرور رفع شود. اکثر دستگاه ها برای این منظور دارای دکمه power می باشند. در صورتی که این کار نتیجه ای نداد، ممکن است reboot کارآمد باشد؛ این کار به سادگی با کشیدن پریز برق انجام می شود. به مدت 30 ثانیه صبر کنید تا تمام اجزای الکتریکی قبل از شروع دوباره دستگاه، کاملا خاموش شوند. در صورتی که پس از اتمام دو مرحله اول، پیام خطای DNS server not responding همچنان مشاهده می شود، تنها انتخاب سرور DNS جایگزین باقی مانده است.

انتخاب یک سرور DNS دیگر

اگر از علل رایجی مانند خطاهای نرم افزار روتر یا درگیری با فایروال ویندوز اجتناب کرده اید، پس تغییر سرور DNS شما می تواند راه حل مناسبی باشد.

به طور معمول آدرس DNS سرور به طور خودکار توسط ارائه دهنده اینترنت استفاده می شود، اما گاهی اوقات این سرور می تواند کند و یا سرریز شود. تنها با چند کلیک می توانید سرور DNS ارائه دهنده اینترنت خود را با سرور مورد نظر جایگزین کنید. همچنین استفاده از سرور عمومی DNS نیز به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می شود؛ تنها به لیست سرورهای خاص DNS نگاه کنید. گوگل یک سرور سریع، رایگان و بسیار قابل اعتماد DNS عمومی را اعمال می کند.

توضیحات گام به گام نحوۀ تنظیم DNS سرور با استفاده از تنظیمات روتر در ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 را آموزش می دهیم.

تغییر سرور DNS از طریق روتر

مرحله 1: دسترسی به روتر

اگر می خواهید سرور DNS را از طریق تنظیمات روتر خود تغییر دهید، ابتدا مرورگر را باز کرده و به روتر خود به صورت زیر دسترسی پیدا کنید:

  1. خط فرمان (command line) را در Windows باز کنید (کلید میانبر: کلید ویندوز و R) را همزمان بگیرید، cmd را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.
  2. حال ipconfig را در صفحه باز شده وارد کنید و اعداد بعد از « Default gateway » را در کلیپ بورد کپی کنید.
  3. اکنون شماره را در فیلد آدرس مرورگر خود کپی کنید، آن را تأیید کرده و با اطلاعات دسترسی مربوطه خود وارد شوید.

مرحله 2: تنظیم سایر سرورهای DNS

  1. " Internet" را در منو انتخاب کنید و سپس روی "اطلاعات حساب یا Account information " کلیک کنید.
  2. روی برگه "DNS server" کلیک نمایید.
  3. ' Use other DNSv4 servers' را انتخاب کنید.
  4. اگر می خواهید برای مثال از سرور DNS Google استفاده کنید، 8.8.8.8 را بنویسید. در باکس ها " Preferred DNSv4 server " را انتخاب کرده و در کنار " Alternative DNSv4 server " 8.8.4.4 را بنویسید. اینکار سرور DNS جایگزین را مشخص می کند که می تواند به عنوان یک پشتیبان در صورت عدم موفقیت سرور دلخواه مورد استفاده قرار گیرد.

نکته: اگر نسخه پروتکل اینترنت 6 (IPv6) به جای نسخه 4 (IPv4) استفاده شود، آدرس IP سرور DNS باید تغییر کند. آدرس های DNS عمومی IPv6 در  Google عبارتند از:

8888::2001:4860:4860

8844::2001:4860:4860

set dns

در منوی تحت عنوان " internet" در تنظیمات روتر، شما می توانید یک سرور DNS متفاوت را تنظیم نمایید.

تغییر سرور DNS در ویندوز

مرحله 1: مشاهده اتصالات شبکه

برای تغییر DNS سرور در ویندوز 7، ویندوز 8 یا ویندوز 10، باید به network connection properties خود دسترسی داشته باشید. روی دکمه ویندوز در تسکبار کلیک کرده و « Network connections » را جستجو و سپس «  View network connections» را در منو انتخاب کنید. همچنین می توانید با استفاده از دستور ncpa.cpl به آن وارد شوید.

در ویندوز 10، به سادگی بر روی آیکون ویندوز راست کلیک کرده و سپس از قسمت منو، ' Network connections' را انتخاب کنید.

network connection

برای تغییر سرور DNS در ویندوز 7، ابتدا روی «  View network connections » در control panel کلیک کنید.

مرحله 2: انتخاب آداپتور شبکه

برای مرحله دوم، شما باید آداپتور اینترنتی که در حال استفاده اش هستید را انتخاب کنید. اگر از شبکه وایرلس برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنید، باید آداپتور WLAN (اتصال شبکه بی سیم) را انتخاب کنید. اگر از طریق کابل به اینترنت دسترسی پیدا می کنید، آداپتور LAN (اتصال LAN) را انتخاب کنید. پس از شناسایی آداپتور شبکه صحیح، روی آن راست کلیک کرده و Properties را از منو انتخاب کنید.

select network adaptor

برای مرحله 2، باید آداپتور شبکه ای که از آن استفاده می کنید را انتخاب نمایید.

مرحله 3: انتخاب پروتکل اینترنت

اکنون زمان انتخاب پروتکل اینترنتی است که باید مورد استفاده قرار گیرد. پروتکل اینترنت نسخه 4 و پروتکل اینترنت نسخه 6 معمولا گزینه های داده شده در اینجا می باشند. نسخه 4 در بیشتر موارد استفاده می شود. آن را انتخاب کرده و سپس بر روی Properties کلیک کنید.

select internet protocol

برای مرحله 3، پروتکل اینترنتی که استفاده می کنید را انتخاب نمایید، معمولا نسخه 4 است.

مرحله 4: تغییر آدرس سرور DNS

مرحله چهارم تغییر نهایی آدرس سرور DNS در ویندوز است. گزینه های " Obtain an IP address automatically " و " Obtain DNS server address automatically" باید به صورت default (پیش فرض) انتخاب شوند. باید پیش از تغییر آدرس سرور یادداشت کنید که از کدام سرور DNS  استفاده می کنید، اینکار به شما اجازه لغو هر تغییر در صورت بروز مشکل در آینده را می دهد و می توانید به تنظیمات اصلی بازگردید.

اگر می خواهید آدرس سرور DNS را به صورت دستی اختصاص دهید، برروی « Use the following DNS server addresses » کلیک کنید و آدرس های هر یک از سرورهای جایگزین را وارد نمایید. اگر می خواهید از سرور DNS گوگل استفاده کنید، 8.8.8.8 را در باکس کنار " preferred DNS server" و 8.8.4.4 را در کنار 'DNS Alternative DNS' بنویسید. بخش دوم اطلاعات می تواند از لحاظ فنی از بین رفته باشد، زیرا این ورودی فقط در صورتی رخ می دهد که سرور DNS مورد نظر با مشکل مواجه شود. تنظیمات بالا از جمله آدرس IP باید بدون تغییر باقی بماند، به خصوص اگر یک آدرس IP ثابت وارد شده باشد.

برای تأیید مبادله سرور DNS روی OK کلیک کنید.

توجه: اگر پروتکل اینترنت نسخه 6 (IPv6) به جای نسخه 4 (IPv4) استفاده شود، آدرس IP سرور DNS باید تغییر کند. آدرس های DNS عمومی Google  برای IPv6 عبارتند از:

8888::2001: 4860: 4860 

8844::2001: 4860: 4860

set internet dns

برای آخرین مرحله، شما به صورت دستی آدرس سرور DNS دیگر را وارد کنید.

تغییر سرور DNS با استفاده از PowerShell

همچنین می توانید از PowerShell برای تغییر سرور DNS استفاده کنید. این روش برای کاربران با تجربه مناسب است. با تنها یک دستور می توانید سرور DNS را بدون نیاز به کلیک بر روی تمام منوهای ویندوز تغییر دهید.

روی آیکون ویندوز در تسکبار کلیک کنید، «PowerShell» را جستجو کرده و برروی Windows PowerShell راست کلیک کنید و سپس «Run as administrator» را از منو انتخاب نمایید.

اکنون می توانید نام (نام مستعار) آداپتور (یعنی کابل شبکه) را تعیین کنید که باید به اینترنت متصل شود. برای انجام این کار، دستور زیر را به PowerShell وارد کنید:

Get-NetAdapter|select ifDesc, ifAlias, ifIndex, MediaType | fl

powershell

کاربران حرفه ای تر می توانند سرور DNS را از طریق PowerShell تغییر دهند.

در این مثال، نام آداپتور "Local Area Connection 3" است.

اگر از طریق یک کابل LAN (اترنت) به اینترنت متصل شوید، باید دستور زیر را وارد کنید:

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias "Local Area Connection 3" -ServerAddresses "8.8.8.8","8.8.4.4" 

به جای " Local Area Connection 3"، باید از نام رابط تعریف شده استفاده کنید.

set dns address

دستورات برای تغییر سرور DNS بسته به اینکه از طریق LAN یا WLAN به اینترنت متصل هستید متفاوت است.

اگر از طریق WLAN  (WiFi) به اینترنت متصل شده اید، باید این دستور را وارد کنید: 

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias WiFi -ServerAddresses "8.8.8.8","8.8.4.4"

قسمت WiFi باید با نام آداپتور مورد استفاده جایگزین شود.

آدرس های سرور DNS، 8.8.8.8 و 8.8.4.4، آدرس های سرورهای DNS عمومی گوگل هستند. اگر از یکی دیگر از سرویس دهنده های DNS عمومی استفاده می کنید، هر دو آدرس باید مطابق با آن تغییر کند تا بتواند مطابقت داشته باشد.

تغییر سرور DNS با استفاده از command prompt

تغییر سرور DNS با استفاده از command prompt برای کاربران با تجربه و آشنا به مدیریت ویندوز مناسب است. همانند PowerShell، هنگام تغییر DNS سرور با استفاده از prompt  نیز نیازی به رابط کاربری ندارید. این کار باعث آسان تر شدن سرویس سرور می شود.

اولین قدم، باز نمودن command prompt به عنوان یک administrator است. اگر نام رابط داده نشده، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

netsh interface show interface

سپس می توانید سرورهای اولیه و ثانویه را با دستورات زیر پیکربندی کنید:

netsh interface ip add dns name=" Local Area Connection 3" addr=8.8.8.8 index=1

 

netsh interface ip add dns name=" Local Area Connection 3" addr=8.8.4.4 index=2

نکته: نام در علامت نقل قول باید با نام دقیق رابط کاربری مورد استفاده شما مرتبط باشد. اگر شما به طور تصادفی اینکار را انجام ندهید، ویندوز پیام خطایی را صادر نمی کند.

netsh interface

تغییر سرور DNS با استفاده از prompt های ورودی مکان ها را بدون رابط کاربر جابجا می کند و برای کاربران با تجربه مناسب می باشد. 

بررسی سرور جدید DNS

می توانید ببینید که آیا تغییر DNS سرور با انجام یک آزمایش ساده مشکل را حل کرده است یا خیر. URL یک سایت شناخته شده را در مرورگر وارد کنید (به عنوان مثال www.google.com). اگر سایت قابل دسترسی باشد، به این معنی است که DNS سرور به درستی کار می کند.

اگر سایت دسترسی نداشته باشد، می توانید آدرس IP زیر را در مرورگر خود وارد کنید: 172.217.16.195 این یکی از IP آدرس های گوگل است. اگر گوگل پس از ورود به آدرس ظاهر نشد، احتمالا به این معنی است که یک مشکل عمومی اینترنتی به جای مشکل با سرور DNS وجود دارد.

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...