رفع خطای Briefly unavailable for scheduled maintenance

بخش: توسعه وب 38 بار مشاهده شده دوشنبه ۲۹ آبان ۹۶ 0 نظر ارسال شده
رفع خطای Briefly unavailable for scheduled maintenance

وردپرس پشتیبانی از به روز رسانی خودکار را در نسخه 3.7 اضافه نمود، این قابلیت جدید به وردپرس اجازۀ می دهد تا به صورت اتوماتیک خود را به نسخه های بالاتر به روز کند. یکی از رایج ترین مشکلات در زمان به روز رسانی میزبان اشتراکی وردپرس امکان به تعویق افتادن روند به روز رسانی است، این کار وب سایت شما را در حالت تعمیر قرار می دهد و حتی ممکن است باعث غیرقابل دسترس شدن آن شود.

در این مقاله به نحوه رفع خطا " انجام عملیات تعمیرات زمان‌بندی شده برای مدت کوتاهی در دسترس نیست "  یا "Briefly unavailable for scheduled maintenance" در وردپرس نگاهی می اندازیم.

maintenance error

 

دلیل اتفاق افتادن خطای Maintenance یا تعمیر چیست؟ 

صفحه حالت تعمیر از لحاظ فنی به عنوان خطا محسوب نمی شود. و تنها یک صفحه اطلاع رسانی می باشد. در طول فرایند به روز رسانی، وردپرس فایل های مورد نیاز را به سرور خود آپلود می کند، آنها را اکسترکت کرده و فایل های جدید را نصب می کند. وردپرس همچنین سایت خود را در حالت تعمیر قرار داده و در طول فرایند " انجام عملیات تعمیرات زمان‌بندی شده برای مدت کوتاهی در دسترس نیست " را نمایش می دهد.

اگر همه چیز به طور معمول کار کند، این اطلاعیه تنها برای چند ثانیه نمایش داده می شود. با این حال، گاهی اوقات به دلیل پاسخ آهسته وب سرور یا مشکل کم بودن حافظه، ممکن است اسکریپت به روزرسانی دچار وقفه شده و یا قطع شود. عموما این اتفاق در زمانی که وردپرس قادر به خارج شدن از حالت تعمیر نیست رخ می دهد. 

 

نحوۀ رفع خطای حالت تعمیر یا Maintenance در وردپرس

اولین موردی که باید نسبت به آن مطمئن شوید، به روز شدن صحیح سایتتان است. ممکن است پس از خارج شدن سایت از حالت تعمیر، به روز رسانی ناتمام یا خراب باعث بروز مشکلات جدیدی شود.

پس از به روز رسانی وردپرس تنها کاری که باید انجام دهید، حذف فولدر .maintenance در فولدر ریشه سایت با استفاده از FTP است. اگر قادر به مشاهدۀ فایل .maintenance در دایرکتوری ریشه سایت خود نیستید، پس باید FTP client را برای نمایش فایل های مخفی بررسی کنید. در Filezilla، با کلیک بر روی Server Force showing hidden files می توانید FTP client را مجبور به نمایش فایل های پنهان کنید. 

وردپرس در طول فرآیند به روز رسانی یک فایل maintenance. را ایجاد می کند که نشان دهندۀ قرارگرفتن سایت شما در حالت تعمیر است. تا زمانی که این فایل حذف نشود، سایت در حالت تعمیر باقی می ماند و کاربران همچنان این اعلان را مشاهده خواهند کرد.

 

نحوۀ سفارشی سازی پیام حالت تعمیر 

یکی از راه حل های ساده برای جلوگیری از نمایش حالت پیش فرض اعلان تعمیر در وردپرس، هدایت بازدیدکنندگان به یک صفحه تعمیر موقت است. باید سایت را پیش از به روزرسانی یا انجام هر گونه تغییری که می تواند باعث غیر قابل دسترس شدن سایت برای کاربران شود، در حالت تعمیر قرار دهید.

با این حال، اگر نمی خواهید به صورت دستی سایت را به حالت به روز رسانی قرار دهید، می توانید یک صفحه حالت تعمیر را بدون استفاده از افزونه در وردپرس ایجاد کنید. به سادگی یک فایل maintenance.php جدید را بر روی دسکتاپ خود ایجاد کرده و کد زیر را در داخل آن قرار دهید.

<?php
$protocol = $_SERVER["SERVER_PROTOCOL"];
if ( 'HTTP/1.1' != $protocol && 'HTTP/1.0' != $protocol )
    $protocol = 'HTTP/1.0';
header( "$protocol 503 Service Unavailable", true, 503 );
header( 'Content-Type: text/html; charset=utf-8' );
?>
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<body>
    <h1>We are updating the site, please check back in 30 minutes.</h1>
</body>
</html>
<?php die(); ?>

این فایل را در دایرکتوری wp-content سایت وردپرسی خود آپلود کنید. اکنون هر بار که سایت خود را به روز می کنید وردپرس این صفحه را در طول حالت تعمیر نشان می دهد. همچنین می توانید استایل این صفحه را با کمک CSS تغییر دهید.

امیدواریم این مقاله به شما در رفع خطای " انجام عملیات تعمیرات زمان‌بندی شده برای مدت کوتاهی در دسترس نیست " کمک کرده باشد، لطفا سوالات و راه حل های دیگر خود را با ما در قسمت نظرات سهیم شوید.

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...