DNS یا سیستم نامگذاری اینترنت

بخش: توسعه وب 66 بار مشاهده شده یکشنبه ۲ مهر ۹۶ 0 نظر ارسال شده
DNS یا سیستم نامگذاری اینترنت

برای تماس با یک صفحه اینترنتی در شبکه جهانی وب، نیاز به آدرس IP سرور دارید که حضور وب در آن ذخیره می شود. به طور معمول، تنها نام دامنه قابل مشاهده است و همچنین به دلایل خوب نیز توالی عددی، مانند 93.184.216.34، ممکن است پایه ارتباطات آنلاین باشد، اما آنها تمایل ندارند به خوبی در حافظه قرار بگیرند. آدرس IP ایمیل خود را وارد کنید و از آن استفاده نمایید. به عنوان مثال:

آدرس IP: 93.184.216.34

دامنه: www.example.com

ترجمه نام دامنه به آدرس های عددی که کامپیوترها می توانند پردازش کنند به عنوان name resolution خوانده می شوند، خدمات اینترنت توسط سامانۀ نام دامنه (DNS) مدیریت می شود.

dns

DNS چیست؟

سامانۀ نام دامنه یک سیستم نامگذاری سلسله مراتبی است که مسئول مدیریت فضای نام دامنه می باشد. وظیفه اصلی آن پاسخ به درخواست های name resolution  است. DNS نقش مشابهی با 118 را دارد، همیشه up to date و به روز باقی می ماند و آن را درخواست ها انتشار می دهد. این سیستم به یک شبکه جهانی از سرورهای DNS متکی است که فضای نام را به مناطق مستقل اداره می کند. این امر یک کنترل متمرکز بر اطلاعات دامنه را ایجاد می نماید. هر گاه دامنه ثبت شد، ورودی WHOIS جدید در رجیستری موجود ایجاد می شود. این امر به صورت یک رکورد منبع در DNS می آید. بنابراین پایگاه داده سرور DNS مجموعه ای از تمام سوابق منابع در منطقه فضای نام دامنه است که مسئول آن سرور می باشد.هنگامی که سامانۀ نام دامنه در سال 1983 ایجاد شد، خطای مربوط به name resolution را که قبلا در فایل میزبان محلی (local host) بود را رفع نمود.

حتی امروزه، فایل های hosts.txt را می توان بر روی سیستم های مبتنی بر یونیکس در دایرکتوری etc / directory و در رایانه های ویندوز تحت SystemRoot%system32driversetc% یافت. hosts.txt باید به صورت دستی نگه داری و و به روز رسانی شود. در حال حاضر فایل های Hosts.txt تنها در اختصاص ثابت آدرس های IP در شبکه های محلی و local استفاده می شوند. علاوه بر این، آنها می توانند برای مسدود کردن سرور های وب با هدایت خودکار آدرس های مربوط به میزبان محلی مورد استفاده قرار گیرند. 

 

درخواست های DNS

هر زمان که یک آدرس وب را در نوار جستجوی مرورگر به صورت یک URL (Uniform Resource Locator) وارد کنید، درخواست به resolver ساخته می شود. این جزء خاصی از سیستم عامل است که قبلا آدرس IP منابع را در یک حافظه محلی ذخیره کرده و آنها را به درخواست های مشتری ارائه می دهد. در صورتی که آدرس IP مورد نظر در حافظه cache نشده باشد، درخواست به DNS مسئول ارسال می شود. به طور معمول، این سرور DNS ارائه دهندگان اینترنت شما هستند. در آنجا، درخواست در برابر پایگاه داده DNA مورد بررسی قرار گرفته و آدرس IP مربوطه یافت می شود (اگر وجود داشته باشد). این به عنوان "جستجو به جلو یا forward lookup " شناخته می شود و به مرورگر شما امکان می دهد وب سرور مورد نظر را از طریق اینترنت قرار دهد. به علاوه، آدرس IP می تواند در جهت مخالف، پیدا کردن نام دامنه مربوط ("جستجوی معکوس یا reverse lookup ") نیز باشد. اگر یک سرور DNS قادر به پاسخگویی به درخواست از پایگاه داده موجود خود نباشد، می تواند اطلاعات مربوطه را از پایگاه داده دیگر جمع آوری نماید یا درخواست را به یک سرور DNS دیگر منتقل کند. اینها به عنوان کوئری های بازگشتی (Recursive) یا تکراری (Iteration) شناخته می شوند. 

  • Recursive: اگر سرور DNS نمی تواند به درخواست شما پاسخ دهد، می تواند اطلاعات مورد نظر را از سرور های دیگر بدست آورد. در این مورد، resolver  کوئری DNS را به سرور درست DNS می فرستد. هنگامی که نام دامنه یافت شد ، پاسخ به resolver  بازگردانده می شود. 
  • Iteration: در این مثال، سرور DNS نمی تواند به کوئری جواب دهد و به سادگی آدرس سرور بعدی DNS را به عنوان پاسخ باز می گرداند. سپس resolver باید یک درخواست جدید به سرور بعدی DNS ارسال نماید و این کار تا زمانی که نام دامنه یافت شود ادامه می یابد. مدیریت مرکزی اطلاعات دامنه در DNS با قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری بالا مشخص می شود. نگران تغییر آدرس سرور در سطح IP نباشید، زیرا دامنه بدون تغییر در پایگاه داده به سادگی به آدرس IP جدید اختصاص داده می شود. 

 

سرور DNS چیست؟

سرور DNS (به عنوان name server نیز شناخته می شود) یک نرم افزار سرور اختصاصی است که به پایگاه داده DNS متکی است تا درخواست های مربوط به فضای نام دامنه را پاسخ دهد. سرورهای DNS معمولا دارای پلت فرم میزبان اختصاصی هستند، بنابراین هر میزبان و سرور تحت عنوان همان DNS سرور قرار می گیرند. در عملیات DNS، میان سرورهای معتبر و غیر معتبر DNS تمایز وجود دارد. 

  • Authoritative DNS servers: سرورهای معتبر DNS، اطلاعات دامنه امن در مورد یک منطقه خاص از فضای نام دامنه در پایگاه داده DNS را ذخیره می کنند. DNS به گونه ای ساختار یافته که هر منطقه دارای حداقل یک نام سرور معتبر باشد. این سیستم به طور کلی یک خوشه سرور است که در آن داده های یکسان یک منطقه در سرور اصلی و چند سرور دیگر ذخیره می شود. اینها همچنین به عنوان سرورهای اسم اصلی (primary) و ثانویه (secondary) شناخته می شوند. این نوع افزونگی قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی سرورهای معتبر نام را افزایش می دهد.  
  • Non-authoritative DNS servers: در صورتی که اطلاعات DNS سرور نام به جای فایل منطقه منطقه خودش از منبع دوم یا سوم وارد شده باشد، آن را به عنوان یک سرور DNS غیر معتبر در نظر گرفته است. این اتفاق زمانی می افتد که یک سرور نام به دلیل عدم وجود اطلاعات در پایگاه داده خود نتواند به درخواست پاسخ دهد، و باید این اطلاعات را از سرور نام دیگری (بازگشتی) بدست آورد. داده های DNS به صورت موقت در یک حافظه داخلی محلی ذخیره می شود (ذخیره شده) و توسط درخواست ارسال می گردد. اما از آنجایی که ورودی ها در فایل نامحدود شخصی سرور ممکن است در همین حال تغییر کرده باشد، اطلاعات DNS از سرورهای نام نا امن در نظر گرفته می شوند. 

 

پیام های خطا در DNS

هنگامی که مشکلات شبکه رخ می دهند، اغلب کاربران با پیام خطای 'DNS server not responding' رو به رو می شوند. در این مورد، اتصال به اینترنت قطع شده و بنابراین وب سایت ها قابل دسترسی نیستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل و راه حل های این موضوع، به مقاله ما در مورد آنچه که باید در زمان عدم دسترس بودن به سرور DNS انجام دهید، مراجعه نمایید.    

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...