XML Sitemap چیست و چرا باید آن را در سایتتان داشته باشید!

بخش: خانه بهینه سازی موتورهای جستجوگر 35 بار مشاهده شده چهارشنبه ۱۷ آبان ۹۶ 0 نظر ارسال شده
XML Sitemap چیست و چرا باید آن را در سایتتان داشته باشید!

یک XML Sitemap  اگر به خوبی خوبی طراحی شده باشد، به تمام صفحات ضروری که در یک وب سایت یافت می شود مسیر می دهد. این مسیر به عنوان یک راهنمایی برای Google جهت پیدا کردن این صفحات مورد استفاده قرار می گیرد. XML Sitemap برای SEO و بهینه سازی در وب سایت واقعا سودمند است و به موتورهای جستجو مانند Google کمک می دهد تا صفحات را به سرعت و بدون در نظر گرفتن قابلیت ارتباط داخلی وب سایت شما جستجو کنند.

 این مقاله به سؤالات شما در مورد ماهیت XML Sitemap و نحوه عملکرد آن در بهبود رتبه وب سایت شما پاسخ می دهد. 

 

XML Sitemap چیست؟ 

نقشه سایت را می توان با رابط وب سایت و مکانیزم ناوبری خود مقایسه کرد. در حالی که در صفحه اصلی، یک بازدید کننده می تواند هر صفحه از منو، لینک و نوارهای ناوبری را پیدا کند. از سوی دیگر، گوگل این صفحات را پیدا کرده و کاربران وب را توسط XML Sitemap به آنها رجوع می دهد. گوگل نقشه های سایت را ردیابی می کند تا صفحه ای پیدا کند که مطابق با پرس و جوهای ایجاد شده توسط کاربران وب باشد. 

هر وب سایت با طراحی خوب، راه هایی را برای گوگل جهت پیدا کردن صفحات و خزیدن ربات ها در آن سایت را از پیش در نظر گرفته است. اما از آنجایی که تمام صفحات به شکل داخلی با هم در ارتباط نیستند، خزیدن دشوار می شود. استفاده از نقشه سایت XML این شکاف را پر کرده و از بین می برد. 

XML Sitemap مجموعه ای از صفحات مهم را به گوگل نشان می دهد که اینکار در دانستن اینکه چه صفحه ای برای خزیدن وجود دارد کمک بزرگی محسوب می شود. تمام صفحات وب سایت در نقشه سایت گنجانده نشده است. نقشه سایت XML صفحات ایندکس بسیاری در مقوله هایی مانند صفحات، پست ها، فیلم ها و دیگر مواردی را که برای شما مهم هستند را نمایش داده و شامل می شود. با استفاده از این دسته بندی، در زمان کلیک بر روی موردی از لیست تمام صفحات زیر مجموعه آن دسته را مشاهده خواهید نمود.

تاریخ ها در XML Sitemap مهم هستند و در هنگام تنظیم، تاریخی را که این صفحات در آن زمان ایجاد شده اند را شامل می شود. در زمان ایجاد بروزرسانی صفحه، تغییر در تاریخ، سیگنالی برای خزیدن مجدد Google در صفحه شما می باشد. این برای جستجوگرها خوب بوده و مزایای به روز رسانی مرتب محتوای وب سایت را نشان می دهد. 

در برخی موارد، لازم است آدرس های بزرگ وب را برای یک دسته خاص تقسیم کنید. حداکثر نقشه سایت برای XML شامل 50000 پست است و تقسیم مناسب را می توان تمرینی برای SEO دانست. این کار به جستجوی سریعتر صفحات کمک می کند. ممکن است تصمیم بگیرید که در هر نقشه سایت XML کمتر از 2000 پست داشته باشید. از آنجایی که تعداد پست ها با گذشت زمان افزایش می یابد، معمولا بیشتر از یک نقشه سایت XML برای رده پست های وب سایت وجود خواهد داشت. 

به خاطر داشته باشید که XML Sitemap تنها یک ابزار مشابه برای اجرای نقشه سایت است. گام ضروری برای پیاده سازی نقشه سایت، ایجاد یک فایل در ویرایشگر متن و ارسال آن به پوشه ریشه وب سایت است. این روش سنتی است و نحوۀ انجام آن به صورت دستی انجام می شود و مراحل آن به شرح زیر است. 

یک ویرایشگر متن مانند notepad را باز کنید:

  1.  آدرس وب یا URL صفحه ایندکس وب سایت خود را با http: // تایپ کنید.
  2. آدرس صفحات دیگری که می خواهید نقشه سایت آن ها را به شیوه ای مشابه در بالا ایجاد کند را در هر خط تایپ نمایید.
  3.  فایل را با پسوند .txt ذخیره کنید. می توانید نام فایل را'map sitemap ' بگذارید.
  4. نهایتا آن را در ریشه دایرکتوری وب سایت آپلود کنید. 

امروزه با استفاده از پلاگین های جدید، داشتن نقشه سایت ساده تر از همیشه می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید خصوصا اگر از وب سایت وردپرسی استفاده می کنید نصب پلاگین است. Google sitemap generator یک نمونه از پلاگین های رایگان می باشد و برخی دیگر از نقشه ها مانند XML sitemap  در اینجا پوشش داده شده اند.

 

چه سایت هایی نیاز به نقشه های XML دارند؟ 

براساس اسناد گوگل در این زمینه، استفاده از XML Sitemap برای وب سایت های واقعا بزرگ، وب سایت هایی با محتوای رسانه ای غنی، وب سایت هایی با آرشیوهای بزرگ و وب سایت های جدید با تنها چند لینک خارجی سودمند خواهد بود. خلاصه با توجه به دیدگاه گوگل، تقریبا تمام سایت ها می توانند از این نقشه سایت بهره مند شوند و دیگران نیز با استفاده از آن در وب سایت هایشان صدمه ای نخواهند دید.

 

 چه صفحاتی باید به XML Sitemap شما وارد شوند؟ 

فاکتورهای وابسته به عامل ارتباطی، صفحات مناسب برای شامل شدن در نقشه سایت را تعیین می کنند. کدام صفحات رجوع مکرر مردم به سایت می شوند؟ این ها URL هایی هستند که باید در نقشه سایت XML خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید اگر آنها در نقشه سایت ثبت نشده باشند، صفحات وب شما توسط Google ایندکس نمی شوند. افزودن برچسب های "noindex، follow" می تواند از بروز چنین ایندکس هایی جلوگیری کند. 

 

مثال برای یک وبلاگ جدید 

هنگامی که یک وبلاگ جدید ایجاد می شود،ایده آل ترین روش برای نویسنده استفاده از XML Sitemap است تا بتواند به سرعت از مزایای ورود مخاطبان هدف توسط گوگل به وب سایتشان استفاده کند. فرض بر این است که نویسنده برخی مقوله ها و برچسب ها را در آن قرار داده است. برای جلوگیری از مشاهده به یکباره تمام صفحات توسط بازدیدکنندگان پیاده سازی “no index, follow” توصیه می شود. صفحات خاص نیز از فایل های XML حذف می شوند تا آنها را از دید بازدیدکنندگان کاملا پنهان کنند.

 

مثال تصویر و رسانه 

در حقیقت تصاویر و فایل های رسانه ای واقعا نیاز به جداول XML جداگانه ندارند. دلیل آن ساده است: آنها بخشی از یک پست یا محتوا در بسیاری از وب سایت ها هستند. این امر تنها زمانی مورد نیاز که وب سایت یا وبلاگ شما مانند وب سایت های عکاسی متمرکز به تصویر یا ویدئو باشد. 

 

چگونه می توانید Google Sitemap خود را ایجاد کنید 

اگر قصد دارید گوگل را به سایت XML sitemap خود بفرستید، باید آن را به Google Search Console profile اضافه کنید. برای پیدا کردن نقشه سایت در کنسول، ' Crawl (خزیدن)' را پیدا کرده، سپس روی 'sitemap' کلیک کنید. شما قادرید بگویید که آیا از پیش XML Sitemap خود را افزوده اید یا خیر، و اگر اینکار را نکرده اید بر روی " Add/Test sitemap" کلیک کنید.

 می توان مزایای استفاده از XML Sitemap شما در کنسول جستجو را توانایی شناخته شدن و نمایش تمامی صفحات سایت XML Sitemap بوسیله گوگل و یا شناسایی هر گونه خطا در XML Sitemap دانست. از تجزیه و تحلیل مواردارائه شده و آنچه در داده های ارائه شده نمایش داده می شود، اطمینان حاصل کنید. وجود خطا می تواند باعث جلوگیری از فهرست بندی صفحات شود. بهبود کیفیت محتوا می تواند به عنوان راه حلی برای صفحات بدون ایندکس در نظر گرفته شود. 

 

XML sitemap و SEO Yoast 

Yoast از مهم ترین پلاگین های SEO برای وب سایت ها و وبلاگ ها به شمار می آید. Yoast SEO شامل نقشه سایت XML در پلاگین هایش است. می توانید به هر دو نسخه رایگان و غیر رایگان پلاگین های Yoast SEO دسترسی داشته باشید. در هنگام نصب Yoast SEO، نقشه سایت XML نیز به صورت خودکار نصب می شود. در وب سایت وردپرسی، با کلیک بر روی XML sitemap در نوار کناری می توانید آن را نصب نمایید. 

بسته به اولویت شما در وب سایت، می توان نقشه های سایت را غیرفعال یا فعال نمود. دلیل خوبی برای غیرفعال نمودن این ابزار توسط هر شخصی که می خواهد وجود دارد. آن به این دلیل است که می توانید تمام ویرایش ها مانند، افزودن و حذف پست ها یا صفحات دیگر را در تنظیمات XML Sitemap خود انجام دهید. نقشه های سایت را می توان بر روی کاربران / نویسندگان، طبقه بندی ها و انواع پست ها، در میان دیگر موارد طبقه بندی نمود. 

 

پیاده سازی XML Sitemap خود 

واضح است که نقشه سایت به دلیل مزایای SEO آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به خاطر داشته باشید با افزودن XML Sitemap دسترسی گوگل نیز به مطالب شما آسان تر می شود. اینکار به گوگل امکان خزیدن مجددا ساخته شدن و به روز رسانی صفحات را نیز می دهد.

 XML Sitemap به موتورهای جستجو مانند Google کمک می کند وب سایت شما را به طور موثر کاوش نمایند. پیاده سازی یک نقشه سایت برای یک وب سایت با برخی از مزایا، به عنوان برجسته شده همراه است. 

آیا برای سایتتان XML sitemap ایجاد کرده اید؟ درباره آن بنویسید، ما به دانستن تجربیات شما در این زمینه علاقه مند هستیم.

گروه تحقیقات سافت اسکیل
گروه تحقیقات سافت اسکیل

گروه تحقیقات سافت اسکیل به منظور افزایش سطح دانش جامعه، سعی در ترجمه، تالیف و تولید محتوای با کیفیت در زمینه های مختلف نرم افزاری دارد

شما چه نظر و یا سوالی درباره این نوشته دارید؟

پرســیدن سؤال جدید

سؤال های تخصصی خود را از ما بپرسید

دنبال کردن تلگرام کانال سافت اسکیل

https://telegram.me/softskill_ir

عملیات کاربران

خبـرنــامه

Newsletters

در خبــرنـامه سافت اسکیل عضو شویــد تا جدیدترین هـای سایت را بلافاصله در ایمیل خـود دریافت کنیـد

کلیک کنید و سوالات خود را از ما بپرسید
لطفا فرم سوال را پر کنید

سوال شما با موفقیت ثبت شد. برای اینکه بتوانیم به شما اطلاع رسانی کنیم، موارد زیر را وارد کنید:

لطفا چند لحظه منتظر بمانید ...