خوش آمدید

به دوره ما در زمینه مهندسی پرامپت نویسی یا Prompt Engineering خوش آمدید!

مهندسی پرامپت نویسی (Prompe Engineering) فرآیند برقراری ارتباط موثر با هوش مصنوعی برای دستیابی به نتایج دلخواه است . از آنجایی که فناوری هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است، توانایی تسلط بر Prompt نویسی به یک مهارت بسیار ارزشمند تبدیل شده است. تکنیک های Prompt نویسی را می توان برای طیف گسترده‌ای از وظایف به کار برد، و آن را به ابزاری مفید برای هر کسی که به دنبال بهبود کارایی خود در فعالیت‌های روزمره و نوآورانه است تبدیل می‌کند.

این دوره برای مبتدیان طراحی شده است و اگر در زمینه هوش مصنوعی و Prompt Engineering تازه کار هستید، این دوره می تواند بهترین نقطه شروع برای شما باشد. با این حال، حتی اگر مبتدی نباشید، همچنان بینش‌های ارزشمندی را در این دوره خواهید یافت. این دوره جامع ترین دوره Prompt Engineering به زبان فارسی می‌باشد و محتوای آن از مقدمه‌ای بر هوش مصنوعی تا تکنیک های پیشرفته پرامپت نویسی را شامل می شود.

اخلاق و فلسفه

این دوره منبع باز است و توسط جامعه متنوعی از محققان، مترجمان و علاقمندان ساخته شده است. ما معتقدیم که هوش مصنوعی باید برای همه قابل دسترسی باشد و باید به وضوح و عینی توصیف شود. برای این منظور، ما در تلاش هستیم تا دوره ای جامع و بی طرفانه ارائه دهیم که عاری از اصطلاحات تخصصی فراوان و تبلیغات بیش از حد باشد.

این دوره ترجمه کاملی از وب سایت Prompt Engineering می باشد و همچنین در صورتی که علاقه دارید محتوای این دوره و همچنین محتوای تکمیلی را بصورت ویدیویی مشاهده کنید، می توانید به کانال یوتیوب حمید تدینی مراجعه نمایید.

چرا این دوره آموزشی می‌تواند برای شما مفید باشد؟

رویکرد ما برای آموزش مهندسی Prompt نویسی بر اساس اصول زیر هدایت می شود:

بررسی مداوم دوره — از آنجایی که Prompt Engineering مبحثی جدید می‌باشد همه روزه محتوای جدیدی از آن منتشر می‌شود و ممکن است دوره‌ای که مشاهده می‌کنید بصورت روزانه، بروزرسانی شود. پس در صورتی که تمایل دارید در این زمینه مطالب بیشتری یاد بگیرید، حتما بصورت مداوم به وب سایت مراجعه کنید.

تاکید بر عملی بودن — تمرکز ما بر روی تکنیک های کاربردی و عملی است که می توانید بلافاصله در پروژه ها و برنامه‌های خود بگنجانید.

مثال‌های قابل دسترس — برای کمک به درک سریع تکنیک‌ها، نمونه‌های واضح و مرتبط را در سراسر آموزش‌ها ارائه می‌کنیم.

یادگیری مشارکتی - ما به یادگیری از یکدیگر اعتقاد داریم. اگر به چیزی برخورد کردید که کاملاً متوجه نشدید یا اشتباهی پیدا کردید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید. بازخورد شما به ما کمک می‌کند تا دوره را برای همه بهتر کنیم.

توجه داشته باشید این دوره در حال توسعه شدید است. ما سخت کار می کنیم تا تجربه یادگیری را بهبود بخشیم و محتوای بیشتری اضافه کنیم. لطفا اگر پیشنهادی دارید، به ما بگویید!

چگونه دوره را دنبال کنید؟

نیازی به خواندن تمام فصل ها به ترتیب وجود ندارد. با خیال راحت مستقیما به سراغ محتوایی بروید که به آن علاقه دارید! اگر با هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و برنامه نویسی تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم از بخش مبانی و راهنمای دستورالعمل ها شروع کنید . اما حتما ویدیوهای کانال حمید تدینی را نیز مشاهده کنید که دید اولیه بسیار خوبی در رابطه با مباحث هوش مصنوعی به شما می‌دهد.

سیستم رتبه بندی آموزش‌ها

ما یک سیستم رتبه بندی برای آموزش‌ها بر اساس سطح دشواری آنها و میزان دانش برنامه نویسی مورد نیاز پیاده سازی کرده‌ایم:

مبتدی دوستانه؛ بدون نیاز به برنامه نویسی

آسان: آموزش‌هایی که با برچسب آسان علامت گذاری شده اند، نیاز به دانش اولیه‌ای نمی باشند و برای افراد با تمامی زمینه‌ها مناسب هستند.

متوسط: این آموزش‌ها نیاز به دانش اولیه ای از برنامه نویسی و برخی دانش حوزه‌های دیگر دارد (مثلاً محاسبه احتمالات لگاریتمی)

پیشرفته: این آموزش‌ها نیاز به دانش تخصصی برنامه نویسی و درک عمیق حوزه مورد نیاز می‌باشد (به عنوان مثال، تکنیک های یادگیریreinforcement)

لطفاً توجه داشته باشید که حتی برای آموزش‌ها متوسط و پیشرفته نیز، عموماً می‌توانید محتوا را بدون تخصص قبلی درک کنید، اگرچه حتما برای اجرای آنها، داشتن دانش‌های تکمیلی می‌تواند مفید باشد.

سرفصل‌ها

در ادامه مروری کوتاه بر هر فصل آورده شده است:

مبانی: مقدمه‌ای بر مهندسی Prompt نویسی و تکنیک‌های بنیادی

کاربردهای اساسی: کاربردهای ساده و عملی مهندسی Prompt نویسی

متوسط: تکنیک های Prompt Engineering مبتنی بر تحقیق با پیچیدگی متوسط

درخواست کاربردی: مراحل جامع فرآیند Prompt نویسی

برنامه های کاربردی پیشرفته: برنامه های قدرتمند و پیچیده تر مهندسی Prompt نویسی

قابلیت اطمینان: افزایش قابلیت اطمینان مدل های زبان بزرگ (LLM)

تصاویر: مهندسی Prompt نویسی برای مدل‌های متن به تصویر، مانند DALLE و Stable Diffusion

هک کردن: هک کردن Promptها

Tooling: مروری بر ابزارهای Prompt نویسی و IDE های مختلف

تنظیم Prompt: پالایش درخواست‌ها با استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر گرادیان

متفرقه: مجموعه‌ای از موضوعات و تکنیک‌های اضافی مربوط به مهندسی Prompt نویسی

بازخورد

اگر سوال، نظر یا پیشنهادی دارید، می توانید:

  • در تلگرام: https://t.me/softskill_support
  • به ما ایمیل بزنید info@softskill.com
  • به انجمن Discord بپیوندید
  • ما را در توییتر دنبال کنید

حتی کوچکترین بازخورد بسیار مفید است!